V kostelev obci Hora Svaté Kateřiny se zřítil strop v místním kostele. Památka je přitom přístupná veřejnosti, konají se tam bohoslužby.

Na havárii, která se stala před několika týdny,má podle vedení obce velkou zásluhu silný vítr, kterým Mostecko prošlo na podzim loňského roku. Již léta do kostela zatéká a je celkově ve špatném stavu. "Před pěti lety byl sice kostel opraven, ale byla opravena pouze jeho část. Celá budova kompletní rekonstrukcí neprošla," vysvětlil celou situaci místostarosta z Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta. Před třemi lety část oprav provedlo ministerstvo kultury české republiky. "Obec má kostel již několik let v nájmu a bude tomu tak i dalších dvacet let. Havárii a současný stav kostela Svaté Kateřiny jsme zdokumentovali a současně s tím i požádali ministerstvo kultury o dotaci na opravu kostela," informoval místostarosta Hory Svaté Kateřiny.

Podle jeho slov je nutné nejdřív opravit zřícený strop a střechu, poté se zaměřit na rekonstrukci fresek a interiéru kostela. Opravy střechy jsou předběžně vyčísleny na osm set tisíc korun a interiér společně s opravou fresek vyjde asi šest a půl milionu korun. "Celková rekonstrukce by se měla pohybovat kolem patnácti milionů korun," sdělil Pakosta.

První zmínka o barokním kostelíku je již z roku 1556. Do 80tých let byla kateřinská farní obec spravována převážně kostelem v Boleboři. A pod vedením katolických kněží probíhali v kostele různé stavební úpravy.

Stávající střecha, která se před několika týdny zřítila, byla podle historických záznamů zrekonstruována naposledy v roce 1786.
Celkově je stav církevních památek na Mostecku znepokojující. Nejhůře je na tom údajně kostel v Bedřichově Světci. "Církev se společně s Rotary klubem v Mostě a obcí Bedřichův Světec snaží kostelík všemi způsoby propagovat a pokusit se najít potřebné finance na jeho opravy," sdělil Deníku mostecký farář Josef Hurt. Ve špatném stavu je podle jeho vyjádření i kostelík ve Vtelně.

Zřícení stropu hrozilo v sousední horské vesnici

Národní památkový ústav vytvořil seznam nejohroženějších nemovitých památek, na kterém je i pět památek z Mostu. Kostel Sv. Vavřince v Havrani a fara pod kostelem. Také je na seznamu zámek Jezeří a výklenková a Hraběcí kaple v lese v okolí zámku.
Zřícení stropu hrozilo před několika lety v kostele v Nové Vsi v Horách. Zde byl strop, který byl v havarijním stavu, alespoň podepřen ocelovou konstrukcí, aby se zabránilo jeho zřícení. "V roce 2005 se díky dotacím z Ústeckého kraje podařilo v kostele vytvořit alespoň částečné řešení. V opravách hodláme pokračovat i nadále i v případě, že už by to bylo bez dotací. Strop je sice podepřen, ale jeho oprava je nezbytná," popsal řešení situace v Nové Vsi v Horách místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který spolupracuje na obnově.
Ve Vidhosticích na Žatecku se zřícení stropu zabránit nepodařilo, a tak se v červenci roku 2005 sesunulo zdivo pod hlavní věží. I zde se na havárii zřejmě podílelo deštivé počasí a zatékání do věže.