S nezaměstnaností bojuje i Střední technická škola v Mostě (SŠT). Proto studenty školí a učí je zvláště praktické věci. Škola má smlouvu s několika firmami, které si vyberou nadějné studenty a ty pak zaučí. Pokud se dobře učí a ve firmě se snaží, mají velkou pravděpodobnost, že jim firma nabídne práci.

S tím souvisí i výuka předmětu „fiktivní firmy" (FF), kde se žáci naučí vše od založení firmy přes personalistiku, účetnictví, marketing, komunikaci až po propagaci a prodej. „Studenti získají zkušenosti nejen teoretické, ale i praktické," řekla učitelka Kamila Knotková.

Studenti se letos mohli účastnit veletrhu fiktivních firem v Mostě. Ten má v Mostě již dvanáctiletou tradici. Ze Střední školy technické se FF Monster-Bike umístila na druhém místě v soutěži o nejlepší propagaci. O největší úspěch této firmy se zasloužili studenti SŠT Petr Mareš a Vlasta Müller.

Pomoci může i ČEZ. Zahájil v severních Čechách projekt, v němž si pomocí soutěže vybere brigádníky pro energetiku. „Technika se stala velmi perspektivním oborem," tvrdí Pavel Puff ze strategického náboru ČEZ. To potvrzuje i vedoucí oddělení zaměstnanosti Jaroslav Kunc. Dodává, že se daří i řemeslníkům a lidem, kteří se nespokojí jen s maturitou. „Čím vyšší vzdělání, tím větší šance na trhu práce," upozorňuje.

Miloslava Püschelová