Město Lom chystá za zhruba třicet milionů korun generální opravu svých panelových domů, ve kterých žije téměř stovka rodin.

„Domy jsou ve špatném stavu, přestože byly postaveny v roce 1992,“ sdělil včera Deníku lomský místostarosta Vratislav Krupka.

Stavební firma zanikla, břímě opravy je na městě. To zatím dotaci nemá a zřejmě si bude muset půjčit. Chce investovat do oprav střech, plášťů, do zateplení a do výměny oken, aby snížilo energetickou náročnost paneláků.

V Meziboří je návrh rozpočtu v prvním čtení. Starosta Miroslav Humpl se netají tím, že chce prosadit rekonstrukci základní školy.

„To považuji za nejdůležitější,“ řekl Deníku.

Zatím není jisté, zda se investice v řádech milionů korun schválí. Město chce ušetřit, pokusí se sehnat dotaci. Zatím se hovoří o první etapě: o nové střeše školy. Podle jejího ředitele Jana Pešky mezibořská škola generální opravu rozhodně potřebuje.

„Budova vypadá z venku sice hezky, ale střecha je v hodně špatném stavu a trápí nás nejvíce,“ uvedl.

Projektová dokumentace je připravena. Škola z roku 1967 má také původní rozvody vody, odpady a elektroinstalace. Když se zapojí více školních počítačů, síť vypadává.

„U nás je hlavní vybudování kanalizace a čističky odpadních vod,“ uvedla Vlasta Tůmová, starostka Mariánských Radčic. Obec projekt dotáhla k územnímu řízení. Pak už zbývá jen stavební povolení. I Tůmová věří, že se obci podaří získat dotaci.

Rozsáhlou obnovu Obrnic připravuje místní obecní úřad. Bude vybírat z řady projektů v různých stádiích přípravy. A také obrničtí chtějí využít dotací, aby méně zatížili obecní rozpočet a měli na další investice. „Vždy je snaha získat dotace a zbylou částku dofinancovat z obecního rozpočtu,“ řekla místostarostka Drahomíra Miklošová.

Vedení Obrnic na příští rok plánuje přestavbu nevyužívané staré školy na společenské a kulturní centrum. V novém „kulturáku“ za desítky milionů korun, který v obci chybí, bude i knihovna, která sídlí v provizoriu v paneláku, internet pro veřejnost, klubovny a tělocvična. Dotace je už schválená, obec vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele. V návrhu rozpočtu se objeví i vylepšení náměstí.