Tentokrát však nepřijel Woody Hutchens sám, ale přivezl ještě druhého zástupce tamní městské policie, a to nejen na zkušenou, ale také pro české služební psy, kteří patří ve světě mezi nejvyhledávanější. Sám Hutchens v Litvínově obdivoval především práci psovodů městské policie, která je pro něj i pro jeho kolegy v Reidsville velkou inspirací.

Během týdne navštívil kromě litvínovských strážníků také psovody Policie ČR a setkal se s krajským radním pro bezpečnost Martinem Klikou.
„Před dvěma lety jsem se inspiroval tím, jak výcvik hlavně poslušnosti vedou psovodi v Litvínově a jejich metody a výcvik jsem učil naše psovody v Reidsville. Místní psovodi jsou ale schopni se psy pracovat denně, věnují jim hodně času a pozornosti. Proto mají s poslušností lepší výsledky, než naši psovodi. Ti nepracují výhradně se svými psy, ale pracovní povinnosti dělí mezi více aktivit," pochválil litvínovské psovody Woody Hutchens.

Kolegy ze Severní Karolíny přivítal v Litvínově velitel městské policie Zdeněk Urban. Litvínovští psovodi jim předvedli, co dokážou jejich psi a jak oni přistupují k výcviku. Woody Hutchens už při své první návštěvě ocenil nejvíce poslušnost, kterou litvínovští psi zvládají.

Kromě litvínovských psovodů si muži zákona ze Severní Karolíny prohlédli také práci psovodů Policie ČR, a to zejména při hledání drog. Na to se v Reidsville psovodi zaměřují a v tomto ohledu mají také velké úspěchy. Strážníci a policisté seznámili kolegy ze zámoří s preventivním programem pro děti ze základních škol právě na téma drogy.

„Protidrogové prevenci věnujeme u nás velkou pozornost. Aktivity strážníků a Policie ČR v této oblasti vnímám jako velmi důležité a chválím jejich přístup. U nás o drogách a jejich škodlivosti mluvíme už s dětmi od pěti let věku," prozradil Hutchens s tím, že drogy jsou pro Severní Karolínu velkým strašákem. Proto i tamní zákon přistupuje k dealerům mnohem přísněji, než evropské zákony.

„Pokud najdeme u někoho drogy, máme právo zabavit tomu člověku veškeré cenné věci, které má právě u sebe. Auto, peníze, šperky. Navíc se stanoví daň z množství zabavené drogy, která se vypočítává také z majetku, který dealer vlastní. Ze všech výnosů, tedy z prodeje zabavených věcí a z vypočítané daně, dostáváme 85 procent. To je pro dealery mnohem větší trest, než vězení. Vězení se nebojí, ale když přijdou o dům, peníze i auto a navíc po návratu z vězení musí zaplatit daň, pak už je to trest. V případě školou povinných dětí je velmi účinné, když každé ráno se psem zajdeme do školy a pes hledá drogy. Děti tak vědí, že pokud si drogu do školy přinesou, můžeme ji odhalit," řekl Woody Hutchens.

S krajským radním Martinem Klikou pak Hutchens diskutoval nejen o prevenci kriminality, ale také o problémech s bezpečností, které jsou pro obě země společné. „Evropa se nyní připravuje na případné problémy s běženci," zmínil Martin Klika. Nelegální přistěhovalci jsou ale velký problém i pro Reidsville. „V našem okresu je dvacet tisíc nelegálních přistěhovalců. Sice neodvádí daně, ale utrácí peníze u místních obchodníků. Pokud by byli deportováni, tato kupní síla bude v regionu chybět," připomněl další aspekt přistěhovalectví v jejich státě Hutchens. V Litvínově se návštěva ze Severní Karolíny zdržela osm dní.