Narkomani, kteří nejsou evidovaní v K-Centru a kupují si stříkačky v lékárnách, je často ponechají na místech, kde drogu užili.

Výjezd

„Strážníci kvůli použitým injekčním stříkačkám vyjíždějí přibližně pětkrát za týden. Sbírají je pak do plastových obalů a předávají odpovědným osobám v K-centru. Ovšem musí při tom mít ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a kleště, aby nedošlo ke kontaktu,“ popisuje práci strážníků mluvčí městské policie Ilona Kozlová. Z K-centra pak stříkačky putují k firmě, která je podle zákona zlikviduje.

U školky

Injekční stříkačky našli strážníci o víkendu v ulici Antonína Dvořáka a Albrechtická, poblíž které se nachází mateřská školka. Situace ohledně uživatelů narkotik se v posledních letech ustálila, ale podle ředitele mosteckého K-centra Lubomíra Šlapky logicky rostou počty uživatelů drog. „Situace se rozhodně zlepšila od 90. let, ale faktem je, že nám dorůstají noví mladí toxikomani, kteří se postupem času stávají problémovými uživateli,“ říká Šlapka.

Pervitin

Zatímco v krajském městě Ústí nad Labem vede jako nitrožilní droga heroin, na Mostecku je to metafetamin, známější jako perník. „Mosteckem vede trasa z Teplic do vnitrozemí. A Teplice jsou známé jako velkovýrobna pervitinu,“ uvádí Lubomír Šlapka. I když je v Mostě K-centrum, které zajišťuje výměnu jehel, narkomani, kteří nejsou vedeni v K-centru, na to nedbají.

Uživatelé

„Máme přibližně šest stovek evidovaných klientů, kteří jsou motivováni k výměně jehel. Za každou použitou získají jehlu novou. Narkomanům, co si kupují jehly v lékárnách, je jedno, kde je nechají,“ dodává Šlapka.

Martina Němečková