Zjišťovaly, zda některý z nich nepotřebuje lékaře, a rozdávaly horký čaj. Strážníci v Chomutově měli pro změnu napilno kvůli opilcům. Zachránili také člověka, který málem umrzl v autě, a pacienta, jenž v noci odešel z nemocnice.

Nemohl se hýbat, prosil o pomoc

O život málem přišel 52letý muž v Chomutově, který již delší dobu nemá kde spát, a tak nocuje v autě na parkovišti v ulici Libušina. V extrémních mrazech se mu ovšem jeho provizorní bydliště stalo téměř osudným.

„Strážníci se o nešťastníkovi dozvěděli díky jednomu z telefonátů. Když přijeli na místo, tak byl muž už silně promrzlý, nemohl se hýbat a prosil o pomoc. Hlídka mu proto okamžitě zavolala záchranku, která ho odvezla do nemocnice,“ řekl k případu mluvčí chomutovské městské policie Vladimír Valenta.
Blízko umrznutí byli v Chomutově rovněž dva muži, které zmohl alkohol tak, že si i přes třesknutý mráz klidně ustlali v křoví a mezi zaparkovanými auty. Strážníkům se jednoho z nich podařilo postavit na nohy a rozchodit ho. Druhý na tom byl hůře. Při pádu totiž utrpěl úraz a s hlídkou nekomunikoval. Skončil proto v rukou lékařů.

Život zřejmě zachránili strážníci též 45letému nemocnému muži, který v neděli pár minut po půlnoci zmizel z chomutovské nemocnice. „Muž před tím ještě požil větší množství prášků. Hlídky proto okamžitě pročesaly přilehlé okolí zdravotnického zařízení. Třesoucího se pacienta naštěstí po chvíli našly a předaly ho do rukou lékaře,“ doplnil Valenta.

V Litvínově hlídky rozvážely čaj

Strážníci v Litvínově na Mostecku poskytovali v třesknutých mrazech první pomoc hlavně bezdomovcům. Ti se zdržují především v lokalitě za nádražím, kde mají provizorní příbytky z různého haraburdí a igelitů. Jeden léta přespává v kanále u supermarketu Lidl. Strážníci během víkendu všechny bezdomovce zkontrolovali a zjistili, že jsou v pořádku. Ve várnici jim též dovezli na zahřátí teplý čaj, který stáčeli do přinesených hrnků nebo PET lahví.
Někteří z bezdomovců se před arktickými mrazy přišli schovat do azylové místnosti na ubytovnu pro nepřizpůsobivé občany na okraji Litvínova.
„Místnost využilo asi pět osob,“ konkretizoval velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.