Mostečtí strážníci nejen že odhalují přestupky, poskytují informace a zajišťují bezpečnost obyvatel. Každý den také musejí do terénu vyjíždět kvůli odhozeným injekčním jehlám. Pohozené stříkačky se totiž válejí nejen v parcích, ale i u mateřských a základních škol nebo supermarketů.

Podle ředitele mosteckého K-centra Lubomíra Šlapky, které se zabývá pomocí lidem, kteří se ve svém životě dostali do různých karambolů a sociálního vyloučení, použité stříkačky odhazují takzvaní skrytí uživatelé, kteří K- Centrum nenavštěvují.

„To jsou lidé, kteří služby K- centra nevyužívají. Protože drtivá většina našich klientů ví, že aplikovat si drogu na veřejnosti rovná se sankce,“ sdělil Lubomír Šlapka.

„Proč by ji odhazoval klient K-centra, který za špinavou stříkačku dostane čistou?“ dodává Lubomír Šlapka, podle kterého částečnou vinu nesou také nezodpovědní lékárníci a lékaři, kteří prodávají stříkačky po pěti kusech kdekomu z ulice.

„Tím zapříčiňují až epidemii, že jsou stříkačky odhozené všude,“ dodal Šlapka.

Na městskou policii volají občané, když naleznou injekční jehly.

Do parků, okolí škol a mateřských školek, supermarketů ostatních lokalit města se vydávají strážníci, aby nebezpečný odpad sebrali a tím zabránili poranění ostatních obyvatel. Odborně proškolení strážníci mají zhruba deset výjezdů denně. „Nebezpečný odpad strážníci následně odvezou do budovy K–centra v ulici Jilemnického a předají ho odborným pracovníkům,“ uvedla tisková mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.

„Máme certifikaci na nebezpečný zdravotnický odpad, vše se musí zapisovat a injekční stříkačky se dávají do boxů, pro obsah si poté přijede firma, která obsah zlikviduje,“ vysvětluje Lubomír Šlapka. Deset kusů za den ale nemusí být konečný počet nalezených injekčních jehel, jelikož stříkačky sbírají i pracovníci K-centra. Nejvíce na Mostecku stále z tvrdých drog převládá pervitin a heroin.