To, co ve čtvrtek ráno předvedli mostečtí strážníci, bylo posledním varováním. Objeli nejproblémovější místa v Mostě a na nákladní auto technických služeb sami, v uniformách, nakládali roztrhané pohovky, matrace, rozpadlé skříně, prostě vše, co tam lidé vyhodili.

Kde se městští policisté zastavili, budili pozornost. Bylo to také jejich cílem. „Co to dělají? Policajti, a uklízej?“ divil se asi pětatřicetiletý muž poblíž bloku 99. „Víte pane, kdyby lidi nebyli čuňata, tak to dělat nemusíme,“ odpověděl mu Bronislav Schwarz, ředitel Městské policie Most. Demonstrativní uklízení byl jeho nápad.

„Je to poslední upozornění, které lidem dáváme. Když na nepořádné občany neplatí domluva a nízká pokuta, přijdou horší sankce,“ uvedl Deníku Schwarz. Kdo teď bude dělat nepořádek, bude hodně trestaný. Když strážníci někoho chytnou opakovaně, může se bát, že přijde až o padesát tisíc korun. Taková je horní hranice, kterou mohou jako trest udělit úředníci mosteckého magistrátu.

„Je to dobře, třeba to tu bude konečně čisté,“ pochvalovala si včerejší netradiční brigádu strážníků a zároveň i jejich plán na vysoké sankce Jana Fenclová, která venčila psa u přeplněných popelnic na třídě Budovatelů. Sama by se prý neodvážila k popelnicím vynést nic jiného než smetí. Když se naposledy zbavovala starého nábytku, nechala ho odvézt do sběrného dvora.

Nejvíce vyhozených objemných věcí, ale i nebezpečného odpadu jako zbytků televizorů, se válelo v ulici Budovatelů a ve čtvrti kolem ulice Vladimíra Majakovského. O moc méně uklizeno nebylo ani v České ulici na panelovém sídlišti Výsluní. Stačila necelá desítka kontejnerových stání a velká korba nákladního auta byla plná. Trvalo to slabou hodinku. „A tohle vídám každý den. Moc bych za to nedal, že odpoledne už budou u popelnic u stovek další hromady,“ řekl řidič technických služeb Stanislav Jelínek. „Tenhle úklid, to je neustálý kolotoč,“ poznamenal.

Pořádek chtějí strážníci zajistit jednak hlídkami, na popelnice jsou ale zaměřené i kamery. Když někdo uvidí souseda, jak vyhazuje k běžným popelnicím postel, může na něj městskou policii klidně zavolat. „Oznamovatel zůstane anonymní, jeho jméno nikomu neřekneme,“ slíbil Bronislav Schwarz.

Objemný odpad, nebezpečný odpad, bioodpad či stavební odpad lze zdarma ukládat ve sběrném dvoře, který sídlí při silnici do Rudolic. Otevřený je každý den.

Citace zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích: § 47 Přestupky proti veřejnému pořádku; odst. 1, písm. h) - Přestupku se dopustí ten, kdo neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa. Sankce za uvedený přestupek je uvedena v § 47 odst. 2 a činí pokutu až do výše Kč 50 000,--.