„Používání zábavné pyrotechniky může být strážníky městské policie za určitých okolností posuzováno jako přestupek. Ze zákona o přestupcích ovšem také vyplývá, že za přestupek není odpovědný, kdo v době jeho spáchání nedovršil 15 rok svého věku,“ vysvětluje mluvčí mosteckých strážníků Luboš Trojna. Takže i když chytí strážník malého nezbedníka přímo „za ruce“, ze zákona nemá možnost tuto věc vyřešit prakticky jinak než zvednutým prstem a výtkou.
„V Mostě neexistuje obecně závazná vyhláška, která by zakazovala zábavní pyrotechniku krom 1. ledna a 31. prosince používat.Chápeme, že se na nás občané budou ve zvýšené míře obracet, nicméně s ohledem na nutnost a povinnost plnění dalších úkolů nebude do určité míry řešení této problematiky patřit do prioritních úkolů strážníků,“ vysvětluje Trojna.

V souvislosti s používáním pyrotechnických hraček vyzývají k opatrnosti státní policisté. „Zábavnou pyrotechniku nakupujte s rozvahou, důkladně si přečtěte pokyny k použití. Rodiče, poučte své potomky o nebezpečí spojeném se zábavnou pyrotechnikou a zvolte vhodné místo k jejímu použití,“ radí mluvčí mostecké policie Alena Bartošová. Nakupující by také měli zkontrolovat, zda je pyrotechnika v neporušeném obalu, má návod v češtině a neprošlý datum spotřeby. Některé druhy pyrotechnických pomůcek navíc nepatří do rukou osobám mladším 18 let.

A když už začnou létat na přelomu roku petardy ve velkém, je dobré se zajistit tak, aby případná nahodilá raketa nenapáchala větší škody. „Nezapomeňte na věci uložené na balkoně. Během oslav konce roku může zbloudilá petarda nebo jiný kus zábavní pyrotechniky tyto věci snadno zapálit,“ upozorňuje na vhodnost zakrytí hořlavých materiálů v otevřeném prostoru domů Lukáš Marvan, mluvčí hasičů v Ústeckém kraji. Je rovněž lepší parkovat automobily dále od domů, pokud to situace dovolí a v žádném případě se nedotýkat nevybuchlé pyrotechniky.