Bengal správně označil nález podezřelých předmětů. Sáčky, ještě před chvílí nejspíš s drogou uvnitř, ale už byly prázdné. Batoh skrýval ještě prázdnou injekční stříkačku, která doložila, že zhruba pětadvacetiletý muž nebyl litvínovskými strážníky zastaven náhodou. „Pes drogu cítí, i když už tam není. Věci jsou jejím pachem doslova nasáklé," vysvětluje Miroslav Šimek. Zastavený mladík je ale jen malou rybou. Na co sežene peníze, to si nejspíš okamžitě „šlehne" a u sebe tak delší dobu nemá větší množství protizákonných lá­tek.

Státní policisté se na společné akci dohodli se strážníky, neboť ti psa se speciálním výcvikem na vyhledávání drog nemají. „Nedovoluje nám to zákon," poznamenal hlavní kynolog Městské policie v Litvínově Pavel Zícha.

Přitom zvíře naučené odhalovat omamné látky by mohlo litvínovským strážníkům značně pomoci. „Máme poznatky o několika problémových lokalitách v Litvínově. Na konkrétní osoby i jistá místa si stěžovali také lidé z janovského osadního výboru," uvedl velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.

Výsledkem předvíkendové akce byl i mladík zadržený nedaleko polikliniky. Dobrovolně před strážníky a policistou vydal sáčky z podezřelou bílou látkou. Ta nyní půjde na expertizu a bude se zjišťovat, zda její množství nepřekročilo zákonnou mez. Pes musel v tomto případě zůstat ve své přepravní kleci. „Nemůže značit na lidech," přiblížil další z omezení dané zákonem Miroslav Šimek.

Strážníci, i když nemají k dispozici zvířecího pomocníka s dobrým nosem, mají ale jiné možnosti. Disponují přístrojem, který nemá ani většina policejních oddělení. Drogový tester, který během pár minut ze slin vyhodnotí zároveň i několik druhů drog. To se ukazuje v případě zhruba třicetiletého řidiče zastaveného ve starém otlučeném mondeu u Kauflandu. Píp, a na displeji se červeným písmem zvýrazňuje přítomnost metamfetaminu. „To není možné, nesouhlasím s tím," brání se šofér, který má v autě malého syna. Podepisuje protokol, který umí přístroj okamžitě vytisknout a s přivolanou policií odjíždí do mostecké nemocnice na odběry krve. Klučinu strážníci předávají matce v Meziboří. Podle zkušeností strážníků ale tester v drtivé většině případů nelže. Každopádně pro další postih budou směrodatné až rozbory krve.

„Problém s řidiči pod vlivem návykových látek je velký. Už není moc velký rozdíl mezi počtem řidičů pod vlivem alkoholu a drog," přidává smutnou zkušenost velitel Zdeněk Urban.

Podobné akce se budou opakovat. Toxikomani by si měli uvědomit, že na ně zákon zdaleka není krátký.