Většina sociálních dávek bude jejím uživatelům rozdávána formou poukázek na stravu a ošacení. Občany má tento systém motivovat, aby si nezvykali zůstávat v sociální síti různých podpor a příplatků a práci aktivně začali hledat. A také, aby peníze utratili za věci, na které jsou finance určené. Nezanedbatelná část sociálních dávek mnohdy končí v pokladnách nočních podniků, barů a hlavně heren.


Většina peněz skončí v hernách

Podle slov místostarosty Litvínova Martina Kliky jsou někteří schopni utratit v hernách sociální dávky ještě týž den, kdy je dostali. „Je to má osobní zkušenost. S takovými případy jsem se setkával často, ještě při své práci u městské policie,“ uvedl místostarosta města.

Od 1. března by tak část sociálních dávek měla být vyplácena formou poukázek. „Jedná se o poukázky, za které bude možné pořídit pouze jídlo, oblečení, boty, hygienické potřeby a další věci nutné pro život. Na poukázkách bude uvedeno, na co jsou určené. Nyní jednáme o síti prodejen, kde budou poukázky platné. Jakmile bude možné přijímat poukázky ve všech vybraných obchodech, bude systém spuštěn,“ nechal se slyšet Martin Klika. Za poukázky nebude možné koupit alkohol ani cigarety. Není možné jimi zaplatit útratu v barech ani je vhodit do herních automatů. Menší část dávek bude vyplácena v penězích, ta je určená na služby spojené s bydlením.

„Zvažujeme nyní také to, že ze sociálních dávek budeme rodičům školou povinných dětí strhávat stravné ve školních jídelnách. Budeme tak mít jistotu, že se děti z některých sociálně slabých rodin nají alespoň ve škole,“ předeslal první místostarosta Litvínova. Tento návrh zatím ještě projednává Rada města. Všechny náklady na zavedení systému sociálních dávek formou poukázek městu uhradí Ústecký kraj.

V Mostě se opatření minulo účinkem

Některá města si nemohou vynachválit systém stravenek místo vyplácení sociálních dávek. Město Most ovšem takový úspěch s touto novinkou nemělo.
Most chtěl již před dvěma roky učinit přítrž zneužívání sociálních dávek. Toto opatření se dotklo několika stovek občanů, kteří pobírají příspěvky na živobytí, neboť se dle zákona nachází v hmotné nouzi.

„Tento druh vyplácení sociálních dávek jsme zrušili. Již v minulosti jsme zjistili, že klienti, kteří stravenky dostávali, je prodávali pod cenou, aby za ně získali peníze. Tedy místo toho, aby si za ně koupil jídlo a ostatní věci, na které byly stravenky určeny,“ sdělila již dříve vedoucí odboru sociálních věcí Vlasta Jakubcová.

Stravenky byly směnitelné ve vybraných místních prodejních řetězcích. Město tak chtělo zabránit tomu, aby byly dávky zneužívány k nákupu cigaret, alkoholu nebo dokonce k hraní na výherních automatech. „Bohužel se zavádění poukázek a stravenek pro sociálně slabé či spíše pro občany zneužívající sociální systém minulo účinkem,“ dodala Mosteckému deníku Jakubcová.