„Lidé mají hlouběji do kapsy. Dávky už nejsou tak lukrativní jako dříve,“ potvrdil celostátní trend Oldřich Malý, ředitel úřadu práce. Jít do práce se lidem začíná vyplácet. Omezení dávek a častější odhalování práce načerno naštěstí doprovází zvýšená poptávka místních firem a investorů, kteří nabízejí nejvíce pracovních míst v historii.

„Tady na Litvínovsku okamžitě seženu padesát míst pro lidi, kteří nechtějí do práce. Hned teď mohou nastoupit,“ reagoval hejtman Jiří Šulc na protesty nezaměstnaných proti stravenkám. Životní minimum čtyřčlenné rodiny na měsíc – otec, matka, dvě děti 5 a 11 let – je od loňska 8 680 korun.

Předloni, kdy byly levnější potraviny, bydlení a energie, mohla stejná nezaměstnaná rodina dostávat téměř dvanáct tisíc korun. Koncem února žilo na Mostecku 9 397 registrovaných nezaměstnaných. Před rokem, kdy vláda začala krátit dávky, bylo nezaměstnaných o tři tisíce více. Necelých devět tisíc korun je pro čtyři lidi málo.

„Nad tuto hranici životního minima se mohou rodiny dostat, jen pokud jim vznikne nárok na dávku hmotné nouze,“ uvedla Hana Kolářová z mosteckého pracoviště státní sociální podpory.

K životnímu minimu lze získat doplatek na bydlení, pokud mají rodiny platnou nájemní smlouvu, trvalý pobyt v ohlášeném bytě a nárok na příspěvek na bydlení v rámci státní sociální podpory. Někteří nezaměstnaní tvrdí, že starý systém byl lepší, protože práci stále sehnat nemohou, i když se snaží. Krácení dávek v kombinaci s vydáváním poukázek místo peněz v Litvínově podle nich povede k vyšší kriminalitě, k nárůstu práce načerno nebo k dalšímu zadlužování domácností.

„Reforma má negativní dopady na občany Litvínova,“ tvrdí 48letá Jana Garajová, jedna z iniciátorek protestu proti poukázkám na jídlo. Vystudovaná pomocná konstruktérka s dvacetiletou praxí je bez práce pět let. Říká, že ji nikde nechtějí zaměstnat. „Dcera studuje vysokou školu a syn šel za prací do Prahy. Když si nemůžete najít práci na Mostecku, tak udělejte totéž, říkají mi. Ale to přeci po mně nemohou chtít,“ říká nezaměstnaná Olga Šoltysová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nedávno zveřejnilo fiktivní příběh pana Nováka, na kterém ukazuje, co může čekat nezaměstnaného po dalších změnách zákona. Novákovi je 35 let, žije sám a je evidovaný úřadem práce. Novákovi vypršel nárok na podporu v nezaměstnanosti od úřadu práce. Pobírá příspěvek na živobytí, 3 126 korun od obecního úřadu.

Úřad práce mu nabídl krátkodobé zaměstnání, ale on ho v únoru bez vážného důvodu odmítl. Přijde o příspěvek na živobytí, osobou v hmotné nouzi se stane nejdříve po třech měsících, tedy v červnu. Novák najde práci. Má ale nízký příjem, protože zaměstnání je jen na částečný úvazek. I nadále hledá lepší zaměstnání. Příjem z výdělečné činnosti pro účely příspěvku na živobytí bude započten jen ze 70 %. V případě čistého příjmu ve výši 5 000 Kč by bylo započteno pouze 3 500 Kč, z této částky budou odečteny rovněž náklady na bydlení ve výši 1 050 Kč. Jiný příjem pan Novák nemá.

Kromě výhodnějšího zápočtu příjmu bude ve výši dávky pozitivně zohledněno to, že se snaží nalézt lépe placené zaměstnání (např. na plný úvazek). Výše příspěvku na živobytí bude ve výši rozdílu mezi jeho příjmem (2 450 Kč) a jeho živobytím (3 126 Kč), to je 676 Kč. Spolu s jeho příjmem ve výši 5 000 Kč tak získá čistý příjem 5 676 Kč. Odečteme-li z této částky náklady na bydlení, v předpokládané výši 1 050 Kč, čistý příjem na živobytí získá ve výši 4 626 Kč.

Novákovi vypršel nárok na podporu v nezaměstnanosti od úřadu práce a 6 měsíců pobírá příspěvek na živobytí. V posledním měsíci byla výše příspěvku 3 126 Kč. Jiný příjem nemá. Od následujícího (sedmého) měsíce začne pobírat příspěvek na živobytí ve výši 2 020 Kč, který se rovná částce existenčního minima. Po uplynutí dvou měsíců, v nichž pan Novák pobíral příspěvek na živobytí v této výši (2 020 Kč), začne vykonávat dobrovolnickou službu pro obec. V prvním měsíci tuto službu vykonával 22 hodin (odklízel sníh), a proto v tomto měsíci se mu příspěvek na živobytí zvýší na 3 126 Kč (životní minimum).

V dalším měsíci provede jarní úklid v obci a pomůže při odstraňování následků vichřice, která obec postihla, a celkově takto vykonává dobrovolnickou službu 32 hodin. Výkon dobrovolnické služby pro obec se pozitivně odrazí ve výši příspěvku na živobytí, který se mu dále zvýší na 3 679 Kč. Pan Novák díky své aktivitě pro obec získá příspěvek na živobytí o 1 659 Kč vyšší, než v měsíci, ve kterém nevykonává dobrovolnickou službu nebo jinou práci.