Toto není běžná nudná přednáška o dopravní výchově. To je The Action.

Hra na diskotéku končí, figuranti předstírající opilost zmizí a na třech obrazovkách naskočí drsná videa vážných nehod. Havarují auta řízená divokou mládeží.

Krev, pláč a utrpení. Nikdo není v bezpečí. Dítě si hraje na zahradě. V tom se před ním objeví auto prorážející plot a smete dítě jako stéblo trávy.
V rychlém ozvučeném sledu následuje další silniční brutalita. Sál tiše zírá.

Na podiu tančí dívka převlečená za smrt. Přichází policista, hasič, zdravotník a vozíčkářka. Vyprávějí bez obalu, co u nehod zažili.
„V autě byli tři mrtví mladí kluci. Ten, co seděl na místě řidiče, měl rozdrcené nohy a byl propíchnutý volantovou tyčí, která mu trčela ze zad. Na podlaze se válely lahve od alkoholu,“ říká policista Miroslav Borník. „Nejezdím k nehodám rád. Nemohu si zvyknout vidět umírat mladé lidi.“ „Buďte na sebe opatrní,“ radí studentům z invalidního vozíku bývalá motorkářka Gábina Knapová. Sál tleská.

„Bylo to dobrý,“ řekl Deníku divák Jakub Volek. „Mám teď před tou silnicí respekt,“ uvedla Kristína Ceralová. Účinek show ocenil i Pavel Praženica, šéf mostecké dopravní policie. „Ještě jsem nic takového neviděl,“ řekl.

The Action shlédlo v ČR přes sto tisíc teenagerů. Průzkum prokázal, že akce zabírá. „Kdo jednou toto představení viděl, musí mu být jasné, že se většiny lidí musí hluboce dotknout, a to bez rozdílu věku,“ sdělila Zuzana Ambrožová, vedoucí pořádajícího BESIPu Ministerstva dopravy. „Naše představení bývá někdy vnímáno jako velmi drastické, často se při něm objeví na tvářích diváků slzy,“ uvedl Martin Gebauer z produkční agentury EuroNet.CZ.

Podle tvůrců jsou emoce a působení osobních prožitků pro osvětu budoucích řidičů lepší, než fádní poučování.