Na pomoc nájemníkům vznikne občanské sdružení, které má pomoci lidem v jednání s pronajímatelem.

Na jednání mimo nájemníků dorazil i iniciátor akce, předseda odborů Unipetrolu RPA Vladimír Chaloupka, vedení města Litvínov, statutární místopředseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba, mluvčí Unipetrolu Pavel Veselý a poslanec Petr Červenka.

Spíše než informace o právních možnostech nebo historie prodeje zajímala nájemníky blízká budoucnost. Haines však žádné zástupce na besedu nevyslal. „Obdrželi jsme pozvání. Vedení společnosti se ovšem rozhodlo, že se jednání nezúčastníme,“ sdělil Deníku při telefonickém rozhovoru ředitel litvínovského Hainesu Ivan Rychecký.

Lidé však měli spoustu otázek, na které chtěli odpovědi. „Co s námi bude, když se s firmou nedomluvím? Kde Haines vezme tolik bytů pro důchodce?“ tázala se jedna z nájemnic. Podle Místopředsedy Sdružení nájemníků ČR má nájemník právo na náhradní byt, pokud se nedohodne s majitelem. „Musí vám dát stejně vybavený byt,“ uklidňoval obyvatele Milan Taraba.

Podle Milana Taraby se lidé, kteří nepodepíší nové smlouvy a budou řádnými nájemníky bez dluhů, nemusí ničeho obávat.

Jediné, co si lidé z jednání odnesli, byla přihláška do občanského sdružení, které se stane partnerem pro jednání s majitelem bytů.

Lidé dávali vinu i společnosti Chemopetrol, která před lety podíl ve společnosti s byty i tepelným hospodářstvím prodala. Zástupci společnosti se ovšem lidem snažili vysvětlit, že bylo tehdy vyhlášeno řádné výběrové řízení, ze kterého vzešel jako vítěz právě dnešní majitel.

„Proč město tehdy byty od chemičky nekoupilo? Slyšela jsem, že jste měli tu možnost,“ napadali nájemníci vedení města. „Nepamatuji si, že by se něco takového na půdě města projednávalo,“ vysvětloval nájemníkům starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Jak to začalo

Firma Haines se v dopise, který doručila svým nájemníkům, ptá, zda budou mít lidé v budoucnu zájem o koupi bytu. Nájemníci se prodeji nebrání, nechtějí však platit tak vysokou cenu. Společnost totiž v dopise uvádí, že se prodejní cena za metr čtvereční, podle jejího průzkumu, pohybuje mezi deseti až třinácti tisíci. Podle nájemníků je to nadsazená a nereálná cena a chápou průzkum jako nátlak ke koupi.