Jsou mladí, ale vypadají utrápeně. Evě je 23 let, Michalovi sedmadvacet. Bydlí v Mostě. Chtějí si udržet společnou domácnost, mít děti, vést normální život a šetřit si na důchod. Místo toho je děsí přítomnost i budoucnost. Podle nich politici nevytvářejí podmínky, aby se lidem žilo lépe.

Eva a Michal pracují. Dohromady měsíčně vydělají 22 tisíc korun. To je méně než je průměrná mzda jednoho člověka. „My nežijeme, jen přežíváme. A to mi hodně vadí,“ říká Eva Mosteckému deníku. „Vše se zdražuje. Žít alespoň trochu důstojně je pořád těžší a těžší,“ dodává Michal.

Proto na 1. mosteckém náměstí oba podepsali ve čtvrtek večer petici za demisi vlády. Na protivládní pokojný mítink přišlo několik set lidí. Petici jich podepsalo 325. „Moc mě to překvapilo. S tak velkou účastí jsem nepočítal,“ sdělil Mosteckému deníku místní koordinátor protestu, 61letý elektrikář Ladislav Holý.

Mostecký projev nespokojenosti byl součástí celostátního protestu, který organizuje občanské hnutí Národní rada. Ta pošle petici z českých měst politikům. Podle Holého se nyní bude jednat o dalším postupu, nevylučuje demonstrace.  

 „Je to už neúnosné. Politici si dělají, co chtějí,“ řekl na mosteckém mítinku 29letý Roman Černý. Kvůli podpisu přijel až z Litvínova. „Takové akce by se měly konat všude,“ dodal.

 „Vadí mi chování vlády a že si z nás, pracujících lidí, dělá dojné krávy. My jim přece nemáme sloužit! Demokracie je vláda lidu a vláda je tu pro lidi,“ sdělil Kamil Richtr. Jeho kolegyně prý jela protestovat do Prahy. „Mám vztek z toho, jak nás okrádají,“ stěžovala si na politiky na náměstí 86letá babička.

Kritici současné situace v české společnosti shodně tvrdí, že zemi uchvacují tuneláři, velcí zloději a podvodníci, kterým vše prochází. Proto chtějí změnu.

V petici lidé požadují:

1. odstoupení vlády ČR pro ztrátu politické legitimity,

2. zahájení příprav spravedlivých demokratických voleb,

3. zákonění běžně použitelného referenda,

4. zastavení církevních restitucí,

5. zastavení penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy,

6. odvolání podpisu na smlouvě ACTA, která zavádí cenzuru na internetu,

7. do jednoho týdne po jmenování dočasné úřednické vlády odstoupení prezidenta Václava Klause pro ztrátu důvěry

„Žijeme v demokratické společnosti. Každý má právo vyjádřit svůj názor,“ řekl pro Českou televizi mluvčí vlády Michal Schuster.