Koordinované rekonstrukce v neprůjezdné ulici Tylova se ještě víc zkomplikovaly. Část starého horkovodu energetici nestihnou do zahájení topné sezony vyměnit. Zbytečně vykopané jámy u paneláků v říjnu zasypou zeminou. Nedodělaný úsek znovu rozkopou v roce 2019, kdy zbytek rour nahradí novými. Teprve pak město může dokončit modernizaci komunikací a veřejného osvětlení.

Teplo v bytech ale přes zimu bude. Lidé jsou přesto naštvaní, protože ulice, kde se kácely stromy, je staveništěm už rok. Opozice žádá o kontrolu stavební úřad.

„U tepelného hospodářství došlo ke zdržení harmonogramu prací a za to se omlouváme. Dodavatel stavby nedodržuje termíny, což s ním řešíme. Pro nás je v tuto chvíli prioritou, že zapojíme rozvody tepla a koncem září budeme schopni topit,“ sdělil generální ředitel společnosti CPI BYTY Petr Mácha.

V květnu panoval optimismus, že se vše stihne, ale v létě nastal skluz. Společnost 13. září oznámila, že jednu větev horkovodu nedokončí, aby se řemeslníci soustředili na výměnu rozpracovaných úseků. Po skončení topné sezony, tedy na jaře příštího roku, začnou stavbu dodělávat.

V ulici se kope na etapy už od října 2017, kdy správci sítí začali měnit vodovod, kanalizaci a horkovod a město po nich rekonstruovalo za 17 milionů korun své cesty a lampy. Kvůli komplikacím s horkovodem muselo zastupitelstvo ve čtvrtek prodloužit městský kontrakt o tři měsíce.

Zda to bude stačit, není jasné. „Vzali si velké sousto,“ komentoval situaci na staveništi jeden z místních obyvatel.

Zastupitel: je to nezvládnutá akce

Přestože město za zpoždění nemůže, opoziční zastupitel Daniel Volák (ODS) dostal od lidí v ulici několikrát vyhubováno. „Na mě to dělá dojem zpackané akce, kterou stavebník nezvládl,“ řekl. Na čtvrtečním zasedání zastupitelstva vyzval stavební úřad, aby akci CPI prošetřil, protože jde o dodávky tepla.

Mácha se vše snažil na zastupitelstvu vysvětlit. Pozvala ho tam starostka Kamila Bláhová (ANO), kterou průtahy rozčílily. „Máme řadu stížností od obyvatel, že se nedostanou do domů, že nemohou parkovat, že ulice je rozkopaná a nikdo tam nepracuje. Při kontrole jsem byla svědkem, že tam byl dopoledne jediný pracovník,“ uvedla. Radnice na to společnost opakovaně upozorňovala.

Podle Máchy nemá dodavatel dost svářečů, a tak na trávnících u paneláků leží hromady nespojených rour. Technologie výměníkové stanice je ale před dokončením, zbývá vyměnit poslední desítky metrů klíčového rozvodu a pak bude zkouška těsnosti. Konec září pro spuštění tepla tak Mácha označil za reálný. V říjnu jsou v plánu zemní práce a úpravy prostranství, aby zbylé staveniště do jara obyvatele tolik neobtěžovalo. Včera se měly řešit na kontrolním dni detaily nových opatření.

Topné období začíná 1. září a končí 31. května. Rozhodující jsou ale venkovní teploty.