Aktuální novinkou je zahájení sběru podpisů pod otevřený dopis, který je adresovaný vedení města a městské radě. Autory dopisu jsou mladí lidé z občanské iniciativy The most Most. „V dopise žádáme o zastavení příprav rekonstrukce a vypsání nové veřejné zakázky řešené formou soutěžního dialogu, která najde pro kulturní dům Repre to nejvhodnější využití,“ sdělil spoluautor žádosti Adam Malý. Během 24 hodin po spuštění internetového sběru podpisů podpořilo žádost dvě stě lidí a ve čtvrtek 30. listopadu jich bylo už přes 300.

Iniciativa není proti rekonstrukci, kterou budova z roku 1984 potřebuje. Kritikům mimo jiné vadí, že radnice odmítla řešit významný objekt architektonickou soutěží a v rámci standardního projektu, kdy jde hlavně o cenu, chce do výrazně pozměněné budovy nastěhovat bez veřejné diskuze městskou knihovnu. Připravený záměr podle oponentů původní budovu znehodnotí. „Kdyby město vypsalo architektonickou soutěž, výsledný návrh a následná realizace by mu mohly přinést prestiž i uznání od obyvatel a odborné veřejnosti. Město by se tak mohlo stát vzorem citlivého přístupu ke svému poválečnému architektonickému dědictví,“ stojí v dopise.

Podle iniciativy je sloučení funkce knihovny a kulturního domu vhodné spíše pro malé město, a ne pro Most, který má velkou knihovnu ve speciální centrální budově na sídlišti Pod Lajsníkem. „Vysídlením knihovny z objektu vybudovaného čistě pro knihovní účely přijdou obyvatelé dvou čtvrtí o lokální centrum. Dojde tak k dalšímu zpřetrhání sociálních vazeb budovaných po desetiletí,“ varuje v dopise iniciativa.

Elektrokardiogram zaznamenaný během operace. Ilustrační snímek
Protesty lékařů omezí provoz jen ve dvou nemocnicích Krajské zdravotní

Město na svém plánu trvá. „Pro tuto chvíli se nic nemění, zakázka běží,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová. Podle ní úřad města ještě žádný dopis od iniciativy neobdržel.

Město vyhlásilo zakázku na rekonstrukci Repre v září. Cílem je vybrat stavební firmu, která objekt zmodernizuje, přebuduje interiéry a velkou část upraví pro knihovnu. Výběrové řízení se ale opět protahuje. Uchazeči mají řadu dotazů a město několikrát prodloužilo lhůtu pro podání cenových nabídek. Nyní je termínem 9. leden 2024. Předchozí zakázku zrušil letos v srpnu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli několika diskriminačním podmínkám. Radnice po výtce úřadu upravila zadávací dokumentaci, aby nebyla znovu zpochybněna.

Město teď hledá stavební firmu napotřetí. První veřejnou zakázku na rekonstrukci Repre zrušilo zastupitelstvo v roce 2021 kvůli vysoké ceně - místo očekávaných 766 milionů korun vyšla tehdy ze soutěže cena vyšší o 123 milionů korun bez DPH. Zrušení této zakázky ovlivnil i fakt, že radnice vybírala jen ze dvou cenových nabídek. Druhé zakázky vyhlášené loni v prosinci se účastnilo už pět firem, které nabídly ceny od 737 milionů do 906 milionů korun bez DPH. Jedna společnost však podmínky soutěže rozporovala u ÚOHS a ten jí dal za pravdu. Kritika se týkala nepřiměřených požadavků na doložení referencí ohledně stabilního hasicího systému vysokotlaké vodní mlhy či odstraňování azbestu. Město chybu odmítlo, ale kvůli časové tísni se proti verdiktu úřadu neodvolalo a raději připravilo novou zakázku. Velkou část stavby chce uhradit z přislíbených dotací.

Masahiko Tatewaki ukazuje fólii, která se bude v továrně vyrábět.
Japonci zahájili u Mostu výstavbu nové továrny prastarým rituálem shiho-barai

V kulturním domě má být kromě městské knihovny restaurace, kino, planetárium a víceúčelový společenský sál na plesy, koncerty a konference. Počítá se také s opravou okolního venkovního prostranství, kde se rozpadá dlažba.

Primátor Marek Hrvol už dříve v reakci na argumenty kritiků uvedl, že radnice nemá v plánu vrátit se na počátek a připravit vyhlášení architektonické soutěže. Podle primátora chce město využít jedinečné příležitosti získat na Repre stovky dotačních milionů, a proto radnice táhne vpřed původní projekt. „Ekonomická výhodnost celé akce převažuje nad všemi jinými argumenty,“ sdělil primátor. „Obyvatelé Mostu čekají dlouhou dobu na zlepšení centra a Repre považují za ostudu. Když se bude čekání na změnu prodlužovat, lidé ztratí naději, že vůbec nějaká revitalizace centra bude,“ dodal.

Projektů na rekonstrukci technicky zastaralého Repre bylo v posledních třiceti letech několik, včetně jednoho soukromého, ale na stavbu nebyly peníze, ani dotace. Náklady se odhadovaly podle rozsahu prací na 80 až 400 milionů korun. V minulosti se uvažovalo i o demolici. Poté vznikla dokonce petice proti stěhování městské knihovny do Repre a žádost patriotů o prohlášení Repre za kulturní památku. Ministerstvo kultury ale řízení nezahájilo, protože už proběhlo stavební řízení a úřad musel respektovat právo města na rekonstrukci. Národní památkový ústav přesto označil Repre za ikonickou veřejnou stavbu, nezastupitelnou v kontextu vývoje československé architektury. Dodal, že z hlediska památkové péče a ochrany kulturních hodnot je záměr celkové rekonstrukce problematický a negativně narušuje autenticitu budovy. Vyhlášení architektonické soutěže doporučovala i Česká komora architektů. Město při obhajobě svého záměru argumentuje i tím, že umístění městské knihovny do Repre oživí centrum a projekt splňuje soudobé trendy.

Mohlo by vás také zajímat: Experti chválí Obrnice na Mostecku za péči o děti. Školka má atypické třídy

Zdroj: Martin Vokurka