Lidé žijící na severu Čech se nedokáží shodnout na tom, jak se bude těžit hnědé uhlí v místních dolech. Po vyjádření premiéra Jiřího Rusnoka, který označil limity těžby uhlí za vyčpělé, se  proti sobě ve středu v centru Ústí postavily dva tábory. Ekologové a hlavně obyvatelé těžbou ohrožených obcí, kteří se bojí o své domovy. A početná skupina horníků z hnědouhelných dolů, kteří se obávají o práci.

Odpůrci těžebních limitů se před sídlo ústeckého krajského úřadu svolávali asi týden. Horníci se ve středu rozhodli přijet  na poslední chvíli. „O jejich akci jsme se dozvěděli dnes v deset hodin ráno," řekl vedoucí ústeckého územního odboru policie Vladimír Danyluk.

Pohotovost

Policisté se nejdříve obávali, aby se oba tábory do sebe nepustily. Nakonec se s organizátory dohodli, že se omezí jen na prohlášení a vzájemné ukazování transparentů přes rušnou ulici Velká Hradební.
Horníci obsadili prostor nad schodištěm ke kulturnímu domu a odpůrci těžby prostranství před vchodem do sídla kraje. Mezi oběma skupinami se pohybovali členové antikonfliktního týmu. Policisté ale nakonec měli jedinou práci. Na chvíli zastavit dopravu, aby horníci mohli nastoupit do přistavených autobusů a odjet domů.

Obě skupiny se ale evidentně nedokáží shodnout. Dokazují to i hesla, která si účastníci přinesli na plakátech. „My nebo uhlí?" „Chceme tady žít, ne umírat." S takovými hesly přijeli do Ústí odpůrci prolomení limitů.

Co jsou to limity?Limity těžby vyhlásila vláda v roce 1991. Zaručily tehdy městům a obcím na severu Čech, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Na Ústecku se to týkalo především Chabařovic.  O prolomení limitů kvůli rozšíření těžby usilují těžební společnosti. Pro jsou někteří, především levicoví politici.

Na transparentech horníků byla zase hesla „Nehandlujte s našimi pracovními místy" či „Pohřběte limity, ne nás".

Lidé z Horního Jiřetína, který prolomení limitů nejvíce ohrožuje, říkají, že se bojí o své domy. Třeba Miluše Tuchyňová, která si zde pořídila dům před 18 lety. „Tehdy jsem obavy neměla, chránily nás limity," uvedla. Poukazují i na to, že rozšířením těžby uhlí by ve městě zanikla pracovní místa. „Máme jich tu zhruba osm stovek," uvedl místostarosta města Vladimír Buřt.

Podle Jana Sábela, šéfa Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu, ale z uvedeného počtu pracovních pozic v Horním Jiřetíně jich na 300 zajišťuje Důl Centrum.  „V kraji je za současného stavu ohroženo více než osm tisíc pracovních míst," řekl Jan Sábel s tím,  že další zvýšení nezaměstnanosti způsobí sociální nepokoje, nárůst kriminality a extremistických nálad.

Ekologové tvrdí, že se v Česku vyrábí z uhlí více elektřiny, než stát potřebuje. „Česko je třetí největší vývozce elektřiny na světě. Vyveze jí více, než spotřebují všechny české domácnosti," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.

„Bez prolomení limitů nepůjdou zajistit dodávky tepla téměř třem milionům lidí ve třech desítkách měst po celé České republice. Jeho náhrada znamená postupné dvojnásobné zvýšení ceny tepla, a to již od roku 2015. Stát ale musí zaručit, že toto uhlí teplárny skutečně přednostně dostanou a za rozumnou cenu," oponuje Miroslav Topolánek, předseda Teplárenského sdružení ČR.

Vyslechnout si obě strany demonstrantů přišel hejtman Oldřich Bubeníček, který se kloní k rozšíření těžby. „Říkám prolomit limity, ale za předpokladu, že se těžební společnosti dohodnou s obyvateli měst a obcí," uvedl .