Na protest proti vládním škrtům se k dnešní stávce připojí čtyřiadvacet zaměstnanců Úřadu práce v Mostě. Stávka se ale dotkne pouze provozu státní sociální podpory. Ta v Mostě sídlí na magistrátu.

„Provoz na pracovišti státní sociální podpory v Mostě i Litvínově bude v den stávky částečně omezen. Ke stávce 8. prosince se připojili téměř všichni zaměstnanci provozu státní sociální podpory. V den stávky čerpají zaměstnanci neplacené volno. Z důvodu stávky proto doporučuji, aby příjemci státní sociální podpory návštěvu obou pracovišť odložili na jiný termín,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Mostě Oldřich Malý. Hlavní sídlo mosteckého úřadu práce bude fungovat jako každý jiný úřední den. Stejně tak i provoz mosteckého magistrátu.

Málo úředníků

„Ke stávce se nepřihlásil ze zákona potřebný počet zaměstnanců, tedy nejméně dvě třetiny všech pracovníků. Stávky se aktivně hodlalo zúčastnit šestačtyřicet úředníků, což je zhruba patnáct procent zaměstnanců magistrátu. Přestože úředníci stávkovat nebudou, mají možnost podpořit stávku morálně tím, že svůj oděv nebo pracoviště označí například nápisem podporuji stávku,“ uvedla mluvčí města Alena Sedláčková.

„Ke stávce se nepřipojím z osobních důvodů, ani se tím nezabývám,“ řekl včera úředník z Mostu Jaroslav Starý.

Podle mluvčí města Mostu dnes nebude zavřena ani žádná z mosteckých mateřských, základních ani základních uměleckých škol.

„Čtyři mateřinky se ke stávce přihlásí symbolicky vyvěšením písemného prohlášení,“ sdělila Alena Sedláčková.

Žádné změny nenastanou ani v městské hromadné, ani ve veřejné linkové dopravě. Ty budou v den stávky fungovat v plném rozsahu a beze změn v jízdním řádu.

„Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova bude ve středu 8. prosince, kdy je Českomoravskou konfederací odborových svazů vyhlášená protestní stávka proti úsporným opatřením a proti změně systému odměňování zaměstnanců ve veřejných službách a správě, zajišťovat městskou hromadnou dopravu a veřejnou linkovou dopravu v plném rozsahu a beze změn jízdního řádu,“ řekl ředitel dopravního podniku Milan Dundr.

Shromáždění

Stávková shromáždění by se měla dnes v symbolický čas od 12:05 uskutečnit v České republice v devatenácti městech. Důvodem stávky jsou mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok.

Odborářům se nelíbí změny v tarifech, a proto odbory zaměstnanců ve státní a veřejné správě vyhlásily na 8. prosince stávku a na 15. prosince demonstraci policistů a hasičů.

Podle Šéfa Regionální rady odborových svazů Ústeckého kraje Jiřího Cingra se na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem sejde asi 500 lidí.