„České dráhy se svým zákazníkům omlouvají za komplikace vyvolané stávkou. Je třeba zdůraznit, že nestávkuje společnost České dráhy, ale odbory, a to nejen v ČD, ale obecně v dopravě, a aktuálně stávku podpoří odboráři i v dalších oborech,“ uvedl tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, podle kterého náhradní dopravu ČD z největší pravděpodobností zajišťovat nebudou. Vlaky nepojedou od půlnoci do půlnoci.

Z Mostu odjíždí náhradní autobusová doprava za nejedoucí vlaky ve směru na Chomutov a Děčín přes Ústí nad Labem a Teplice přibližně jednou za hodinu. Lidé jich moc nevyužívají. "Ráno vyjely dva autobusy skoro prázdné," řekla Mosteckému deníku pracovnice Českých drah, která v okénku prodává jízdenky a podává cestujícím informace.

Na úbytek pasažérů si stěžují obchodníci v hale mosteckého nádraží. Ubylo jim prý až devadesát procent zákazníků.

Cestující, kteří se budou chtít dostat z Mostu například do Prahy, mohou využít soukromého autobusového dopravce. „Naše autobusy ve čtvrtek pojedou podle jízdního řádu. Posilovat dopravu ale nebudeme. Kdyby nás o to někdo požádal, tak máme připraveno deset náhradních autobusů. V Praze totiž může být doprava zablokovaná,“ řekl Karel Kavka, majitel autobusové firmy z Mostu.

Stávkovat nebude i dopravní podnik měst Mostu a Litvínova. Tamní odbory podpoří stávku jen formou informačních letáků.

„Všechny naše linky vyjedou podle schválených jízdních řádů. Podle sdělení předsedy odborů stávku podpoří jen symbolicky,“ řekl ředitel dopravního podniku Marcel Dlask.