Na jedné z větších děčínských základních škol se v pátek 10. listopadu ráno sešlo vedení s odboráři. Jasný verdikt ale nepadl. „Rozhodnutí padne do 16. listopadu, pak jej oznámíme rodičům,“ řekl ředitel školy na Máchově náměstí v Děčíně Martin Lána. Podle zákona mají učitelé ještě poměrně hodně času, podobu stávky musí oznámit nejpozději tři dny před jejím konáním.

Podobná situace je i na dalších základních školách v regionu. V rámci celého Česka odboráři tvrdí, že jejich protest podporuje třetina škol. Pokud by školy zcela přerušily svůj provoz, mohlo by to mít dopad nejen na výuku, ale také třeba na školní jídelny. Ty by v takovém případě nemusely vařit ani pro strávníky mimo školu, typicky seniory.

Na planetě Zemi je spousta zajímavých míst
KVÍZ: Uspěli byste v testu ze zeměpisu pro osmáky?

Platy samotných pedagogů nejsou tentokrát tím hlavním důvodem k protestu. Školské odbory chtějí především upozornit na škrty v penězích pro nepedagogické pozice ve školách – školníky, kuchařky a podobně. Podle návrhu rozpočtu na rok 2024 chybí finance pro téměř 17 tisíc pracovních míst. „Nechceme, aby nepedagogickým pracovníkům klesaly platy. Při současné podobě návrhu rozpočtu toho lze dosáhnout jen tím, že ředitelé škol budou muset sáhnout do peněz určených na učitelské platy,“ zdůvodnila místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová.