Někteří dělníci se snažili z oplocené stavby utéct, zhruba dvacet se jich schovalo do sklepa budovy.
Úřad nakonec zkontroloval 80 lidí. Předběžné výsledky velkého zátahu zatím nechce zveřejnit. Vyšetřování pokračuje prověrkou obsáhlé dokumentace.
Pokud úřad prokáže, že firmy zaměstnávaly lidi načerno, hrozí jim až dva miliony korun pokuty. Odhalení nezaměstnaní přijdou o sociální dávky.
Úřad celou operaci předem tajil. Patří do série plánovaných zátahů, které mají odhalit práci načerno a úniky peněz z neplacení povinných odvodů do státního rozpočtu.
Příprava trvala týden. Speciální tým sledoval stavbu řadu dní. Stanovil i riziková místa, kudy by mohli podezřelé osoby při kontrole utéct a střetnout se s policisty. To, co se do dohodlo na poradách za zavřenými dveřmi, se včera ráno stalo skutečností.
V osm ráno obsazují policisté klíčová místa v okolí stavby. Chráněná kontrolorka úřadu práce začíná za plotem jednat s překvapenými zástupci firem. Lustruje desítky stavbařů o hlavu větší než ona.
„Doufám, že nás nefotíte,“ varuje u střežené brány redaktory Deníku. Z každé strany stojí strážník v kukle a přilbě.
„Asistujeme tu na žádost úřadu práce. Zabezpečujeme výjezdy ze stavby,“ vysvětluje ředitel městské policie Bronislav Schwarz.

Dělníci za plotem se tváří rozpačitě. Ti, co kopou venku na chodníku, se nahlas smějí.
„Teď tam nechoď,“ řekne stavbař řidiči osobního auta, který zastavil poblíž policejního kordonu.
Obsluha těžké stavební techniky pracuje dál. Kontrola se přesouvá k výjezdu u magistrátu. Desítky lidí s přilbami, uniformami a lejstry diskutují a pobíhají sem a tam.
Policista říká, že ve sklepě se schovalo dvacet dělníků a ukazuje do temného betonového monstra. Rebelové musejí ven. Situace je nepřehledná. „Sem bez přilby nesmíte,“ upozorňuje dozor.
„Potřebuji odvézt tátu do lázní“
V davu u brány stojí v pracovní košili nervózní stavební dělník Milan Hanko. Čeká, až ho pustí ven. „Potřebuji tátu odvézt do lázní,“ svěří se. „Potřebuje odvézt tátu do lázní!“ volá do vřavy jeho kamarád, který se ho zastává.
Čekat na identifikaci musejí na chodníku u magistátu i další dva hlídaní dělníci. Od Prioru k nim kráčí další rebel v montérkách. Vede ho strážník. Jeden z dělníků, chlap jak hora, začne nadávat. „Nic jsme neprovedli,“ řekne Deníku. Říká, že se chtějí vrátit na stavbu. „Jménem zákona stůjte!“ nabádá je městský policista a vstoupí jim do cesty. Dělník začne policistu urážet, vyhrožuje, že poškrábe policejní auto a že ho udá, aby přišel o místo.
Strážník zachovává klid. „Chtěl jsi na mě vytáhnout zbraň, mám na to svědka!“ zvolá dělník. „V Chanově serete bobky, a teď děláte machry,“ dodá dělník vztekle, když strážník neustoupí.
„Kluci jsou vycvičený, ale hrubý nejsou,“ hájí své podřízené šéf strážníků.
Radek Zeman, vedoucí projektu výstavby z Metrostavu, o kontrole nevěděl. „Přišli neohlášeni. Já k tomu zatím nemohu nic říct, protože nemám informace o výsledku kontroly,“ řekl Deníku do telefonu při cestě do Prahy.
Zátah ho nepřekvapil. Úřady stavební firmy podle něj pravidelně kontrolují i jinde v ČR.
Zástupce Metrostavu se má příští týden setkat s vedením mosteckého úřadu práce. Ani předběžný výsledek kontroly včera úřad nechtěl sdělit. „Podléhá to utajení,“ řekl šéf úřadu Oldřich Malý. Potvrdil ale, že někteří dělníci se ze stavby snažili utéct, ale nepodařilo se jim to.
„Kontrola se bude opakovat,“ dodal Malý.
„Z našeho pohledu bylo vše v pořádku, žádná opatření jsme dělat nemuseli,“ sdělila Eva Jaklová, mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Ústí nad Labem.