Koridor pro MHD zabral polovinu parkovacích míst. „Mně to moc nevadí. Zas tak často do nemocnice nejezdím,“ sdělil jeden z řidičů osobních aut.

Dopravní situace u nemocnice není pro Mostečany úplně nová. Větší omezení museli strpět v letech 2014 a 2015, kdy byl most kvůli havarijnímu stavu uzavřený a radnice nechala opravit jen hlavní závadu na mostním závěru. Tentokrát stará konstrukce zcela zmizí a nahradí ji nový most. „Úplná uzavírka je povolena do konce září příštího roku,“ uvedla mluvčí radnice Klára Vydrová. Demolice a stavba budou stát celkem 61 milionů korun.

O tom, jaké další stavební akce Most zahájí, rozhodne jeho zastupitelstvo v prosinci, kdy mu radní předloží návrh městského rozpočtu na rok 2020. V plánu je například uvolnit 20 milionů korun na rekonstrukci komunikací na třídě Budovatelů. Má se jednat přibližně o dvě třetiny její délky, o prostor mezi dopravním podnikem a Centralem a o úsek od Prioru k zimnímu stadionu. „Střed třídy Budovatelů bychom zatím nechali být a počkáme si, co vzejde z architektonické soutěže na tuto část města,“ upřesnil náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol.

Plochy navržené k opravě by měl pokrýt nový asfalt s vodorovným značením. Radnice nevylučuje úpravu parkování, ale bez stavebního zásahu.

Se stavebním zásahem se v budoucnu počítá u bloku 411 v ulici Brněnská, kde se má zvýšit počet parkovacích míst. Stavební úřad v říjnu zahájil společné řízení, a pokud město získá povolení, postaví parkoviště pro 19 osobních aut v kolmém řazení po obou stranách hlavní příjezdové komunikace. Investice, kterou můžou obyvatelé do 25. listopadu připomínkovat, si vyžádá i úpravu veřejného osvětlení.

Projednání územního plánu

Ve stejný den od 16 hodin bude v hlavním sále radnice velké shromáždění, na kterém se veřejnost s místní samosprávou dohodne na dalším stavebním rozvoji Mostu. Bude se totiž znovu projednávat návrh územního plánu, který se musel po řadě námitek z první schůze upravit. Také písemné výhrady jsou opět možné a lze je podávat až do 2. prosince. Vzorové formuláře jsou na webu města, kde si lze přečíst celou dokumentaci.

Na nové stavby se chystá i Litvínov. Ve čtvrtek 7. listopadu by mělo zastupitelstvo schválit přijetí dotace na demolici opuštěného paneláku v ulici Gluckova a na revitalizaci uvolněného prostoru, což by mohlo dohromady stát až 9 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj uhradí polovinu sumy, která může klesnout soutěží firem. Místo paneláku chce město vysázet dvouřadovou alej stromů. Vše chce zvládnout v roce 2020. Litvínov také šetří peníze například na opravu silničního mostu nad ulicí Mezibořská, na výstavbu plavecké haly u Koldomu a výstavbu autobusového terminálu u vlakového nádraží.