„Prodloužení se většinou povolují, proto bychom to měli odsouhlasit i v tomto případě,“ přesvědčovali své kolegy někteří zastupitelé. Ti nakonec společnosti dali ještě jednu šanci a výstavbu komunikací a inženýrských sítí prodloužili až do poloviny prosince roku 2010.

Tak jednoduché to ovšem stavaři mít nebudou, zastupitelé schválili také podmínku, že výstavba musí začít nejpozději v červenci letošního roku. Podle jednatele stavební společnosti Miroslava Kovače by s tím neměl být problém.

Na pozemcích by mělo vyrůst šedesát pět rodinných domů a čtyři bytové domy celkem s dva třiceti byty.

Pražská firma Trade chtěla na pozemcích o rozloze osmaosmdesát tisíc metrů čtverečních postavit desítky rodinných domů, komunikace spojující satelitové městečko s okolím a volnočasové prostory. V roce 2005 zaplatila městu za pozemky přes dva miliony korun, s tím že do konce roku 2008 bude zasíťování hotové a bude se moci začít s výstavbou domů. Je začátek roku 2009 a stavaři ještě moc práce nepředvedli. Jednatel společnosti proto dorazil už na prosincové zasedání litvínovských zastupitelů, aby mohl požádat o prodloužení lhůty až do roku 2010.

„Podařilo se nám najít nového investora a v únoru bychom mohli začít,“ snažil se přesvědčit zastupitele jednatel společnosti Miroslav Kovač. Řada zastupitelů se však tehdy moc nadšeně netvářila. Podle některých se firmě nedá věřit a město by jí nemělo pomáhat. Další zase zastávají názor, že by se mělo udělat cokoliv proto, aby v Novém Záluží rodinné domky vyrostly.

Společnost Trade podle jejího jednatele nestihla termín kvůli ztrátě partnera.

Většina zastupitelů navrhovala firmě dát ještě jednu šanci. „I menším projektům dáváme na realizaci pět let. Této firmě jsme dali jen tři roky. Souhlasím s prodloužením o další dva. Město stejně na zasíťování takových pozemků nebude mít peníze, proto se přikláním k prodloužení,“ orodovala za stavebníky Erika Sedláčková. Stavební firmy se zastal i Pavel Stehlík. „Jde o investiční záměr většího charakteru, kterému bychom měli dát šanci. Je ale nutné celý průběh realizace sledovat,“ řekl Pavel Stehlík. Ten se také jako jediný ohradil proti podmínce začátku výstavby v letošním červenci.