Měl by Most šetřit a snížit počet zastupitelů? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Jedny volby skončily, druhé se blíží. Na podzim rozhodneme o novém složení radnic. V Mostě už příprava komunálních voleb začala. Zastupitelstvo před víkendem většinou hlasů schválilo, kolik politiků zasedne v městském parlamentu v letech 2010 až 2014. Bude jich stejně jako teď: pětačtyřicet.
Komunistovi Vlastimilu Balínovi se ale číslo nelíbí. Podle něj by Most fungoval lépe, kdyby měl o šest politiků méně. „Velký počet zastupitelů nebývá ku prospěchu a také to něco stojí,“ řekl Balín.

Odvolává se na úbytek obyvatel a na zákon. Ten umožňuje, aby město s padesáti tisíci až sto padesáti tisíci obyvateli mělo 25 až 45 zastupitelů. Most má osmašedesát tisíc obyvatel a podle zákona by vystačil i s mnohem menším parlamentem. Přestože počet Mostečanů klesá od 90. let minulého století, většina politiků rozhodla, že město bude mít i nadále nejvyšší možný počet zastupitelů.

Balín to označil za pouhý letitý zvyk, který již neodpovídá realitě. V době, kdy byl Most nejlidnatější, měl jen šestatřicet zastupitelů.

Komunista argumentuje i tím, že jiná města jsou skromnější. Stejně velké Kladno má třiatřicet zastupitelů. Liberec, šesté největší město v České republice, kde žije téměř sto tisíc lidí, má 39 zastupitelů. Tolik jich mají i Pardubice, kde počet obyvatel klesl pod devadesát tisíc. Ústí nad Labem volí 37 zastupitelů. Jenže tato větší města se dělí na několik městských obvodů s vlastní samosprávou a úřady. Most má pouze jeden obvod, jeden městský úřad a jedno zastupitelstvo.

„Pro mě je podstatné, že dodržujeme zákon,“ řekl opoziční zastupitel Karel Novotný z ČSSD. V některých vesnicích je podle něj nepoměr mezi počtem zastupitelů a obyvatel ještě výraznější. Například obec, kde žije pár set lidí, může mít i 15 zastupitelů, což je pouze třikrát méně, než má stokrát větší Most.

„Ekonomická úspora by nebyla velká,“ komentoval Balínův návrh ekonomický náměstek primátora Luboš Pitín z vládnoucího Sdružení Mostečané Mostu. Podle radních se „pětačtyřicítka“ osvědčila: víc hlav, víc ví. Snížení na 39, které žádal komunista, podpořili jen tři zastupitelé, sedmnáct bylo proti, jedenáct se zdrželo.

Čtrnáct zastupitelů nehlasovalo. Nepřišli. Kdyby měl Most méně zastupitelů, kvůli podobné absenci by nedokázali nic schválit.