Chvaty pro případ nouze naučí až dvě stovky žen, dvakrát více než loni. „Určitě bych kurz ženám doporučila. Přestože jsem podobné školení absolvovala před dvěma lety, to důležité si pamatuji,“ řekla Deníku Kateřina Ťupová, zaměstnankyně úřadu práce.

Nové kurzy pro ženy od patnácti let jsou součástí balíčku preventivních bezpečnostních opatření, které strážníkům schválilo ministerstvo vnitra. To poskytne na čtyři projekty přes osm set tisíc korun. „Je to pro nás veliký úspěch,“ sdělila Ilona Kozlová, manažerka prevence kriminality městské policie. Kromě sebeobrany stát podpoří nákupy dalších pouličních kamer, bezpečnostních vložek do stovky zámků v seniorských bytech a zaměstnání čtyř terénních pracovníků v Chánově. Město pokaždé uhradí jen dvacet procent nákladů.

Loňské kurzy sebeobrany s asistencí psychologa měly podle Kozlové velký úspěch. Prošlo jimi osmdesát žen.

Pracovníky, kteří v Chánově pohlídají městský majetek a mládež, už policie vybrala ze 26 mužů, kteří se loni osvědčili v projektu Úsvit zaměřeném na boj s extremismem.

Nové kamery na odhalování zločinnosti by měly být v Sedmistovkách a v ulicích Žatecká a SNP. Existují i lidé, kteří kamerám moc nevěří.
„Kdyby tu byla kamera, stejně by mi nepomohla. To samé co mě, se stalo bratrovi, přestože měl auto na monitorovaném parkovišti,“ řekl řidič, kterému v březnu rozbili auto v Sedmistovkách.