Stát podpoří milionem korun boj s dětskou zločinností, čipování kol proti krádežím, instalaci stovek panoramatických kukátek a řetězů do bytů seniorů-samotářů, kurzy sebeobrany pro úřednice a pedagogy a zájezdy pro školáky z rizikových rodin.

„Městský program prevence kriminality je zaměřen na koncepční řešení bezpečnostní situace a místních problémů spojených s trestnou činností a přestupky,“ sdělil mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna. Příprava trvala řadu měsíců. „Je za tím kus práce. Teď začíná ostrý start,“ dodal mluvčí. Zahájení jednotlivých akcí bude předcházet informační kampaň.

Zřejmě se ještě bude jednat o dofinancování některých projektů z městské kasy, aby je strážníci mohli uskutečnit v nezkrácené verzi podle původního plánu.

„Platí, že budou realizovány všechny projekty,“ řekla Deníku mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Město požádalo ministerstvo celkem o 1,298 milionu korun. Dostane osmdesát procent: 1,029 milionu. Dotace by měla přijít na účet města v polovině dubna. Poté začne realizace projektů.

Co obsahuje nadějná „pětka“?

Hodně se očekává od městského systému včasné intervence. Cílem nového počítačového programu je propojit instituce, které se zabývají trestnou činností dětí a mládeže a jejich sociálně–právní ochranou. Sdílení informací a prohloubení spolupráce má minimalizovat páchání další trestné činnosti mladé generace a zlepšit efektivitu protiopatření.

Zvýšení pocitu bezpečí pro seniory chce město dosáhnout kukátky a kvalitnějším zajištění vstupních dveří do domu či bytu. „Právě senioři se stávají častým terčem falešných prodejců a kontrolorů,“ uvedla preventistka městské policie Ilona Kozlová, která zpracovala všech pět projektů. Řetězy na dveře umožní starým lidem pouze pootevřít a zjistit totožnost návštěvníka. Ochrání proti vniknutí cizích, nezvaných hostů do obydlí.
Kurzy sebeobrany při městské policii naučí základní chvaty, údery a pády terénní pracovnice magistrátu, neziskových organizací, učitelky základních a středních škol, sociální pracovníky, děti a mládež od 10 let, dívky a ženy od 15 let. Psycholog seznámí účastníky s taktickým jednáním a typologií agresorů.

Výjezdy mimo Most pomůžou dětem vybraným ve spolupráci s odděleními sociálně–právní ochrany a sociální prevence. Výjezdy budou čtyřdenní, pobytové.

Zabezpečení jízdních kol mikročipy má více ochránit majetek cyklistů. Město chce také spoluvytvářet celostátní síť označených kol pro snadnější dohledávání a zajistit odborné poradenství o bezpečném užívání kola.

Na systém včasné intervence dostane město 850 000 korun, žádalo 1 000 000 Kč. Na projekt Zvýšení pocitu bezpečí pro seniory dostane přesně tolik, kolik chtělo: 52 000 Kč. Stejně uspělo u zabezpečení jízdních kol mikročipy, kde prosazovalo 53 000 Kč a tuto sumu získá. Na kurzy sebeobrany obdrží 30 000 Kč, chtělo o sedm tisíc více. Pobytové výjezdy získaly dotaci 44 000 Kč místo očekávaných 156 000 Kč.

V loňském roce policie zaznamenala na Mostecku celkem 5 083 trestných činů (o 293 méně než v roce 2007). Mostečtí policisté objasnili 2 300 trestných činů, což představuje 45,2 %. Na kriminalitě se na Mostecku podíleli v 1 167 případech recidivisté. Nezletilé osoby spáchaly 56 a mladistvé 115 případů. V roce 2008 bylo stíháno a vyšetřováno celkem 2 305 osob, z toho 79 dětí do 14 let a 103 mladistvých.

Z celkové kriminality převládá kriminalita majetkového charakteru, která představuje 2 912 trestných činů.

Do 70 prodejen se vloupali lapkové, 106 bytů bylo vykradeno, 219 motoristům pachatelé odcizili automobil a 510 majitelů našla svá vozidla vykradená. Přes 160 občanů obrali o peněženky, mobily a doklady kapsáři.

K poklesu došlo i v počtu násilných trestných činů. Policisté vyšetřovali celkem 450 případů, což je o 16 méně, než v roce 2007. Nejvíce bylo loupeží (154), jejichž počet vzrostl o 33 trestných činů. Šlo nejen o případy pouliční kriminality, kdy pachatelé okrádali starší občany, ale i o loupeže v hernách a barech. Tam již policie zaznamenala závažnější delikty, kdy pachatelé často použili zbraně. V mosteckém regionu se staly dvě vraždy motivované osobními vztahy. K poklesu došlo u případů ublížení na zdraví ze 164 na 138. Jedná se většinou o případy úmyslného fyzického napadení na místech veřejnosti přístupných, ale i v různých objektech – restaurace, herny, domy, byty.

U hospodářské kriminality došlo k poklesu zejména trestných činů úvěrových podvodů a neoprávněného držení platební karty. Celkem kriminalisté loni šetřili 500 případů, zatímco předloni jich bylo 621.