Hlavní představitelé měst a obcí na Mostecku i Litvínovsku dali dohromady i stanovisko, ve kterém žádají vládu, aby okamžitě začala řešit palčivou situaci nejen se sociálně nepřizpůsobivými občany, ale i se zneužíváním dávek a dalšími problémy, které z této situace plynou. „Bez konkrétních změn v legislativě nedokážeme problémy systematicky řešit,“ obracejí se starostové na českou vládu.

Nabízí společné jednání, při kterém mohou představitele vlády seznámit s problémy v praxi a s návrhy možných řešení. „Vláda by měla konečně vystoupit z ilegality a postavit se k těmto problémů čelem,“ vysvětlil primátor Mostu Vlastimil Vozka.

Starostové narážejí svým stanoviskem na poslední události, které se v mosteckém okrese dějí.

I když byla na programu řada témat, většina diskuze se točila právě kolem narůstajících problémů s nepřizpůsobivými problémy, zneužívání sociálních dávek a nepokojů, které panují v Litvínově.

„Mělo by se také zamezit dalšímu privatizování domů, protože to je to, co nás do této situace dostalo,“ poukázal na jeden z problémů místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta. Na setkání dorazil i ředitel mosteckých strážníků Bronislav Schwarz, který společně se starostou Litvínova Milanem Šťovíčkem a místostarostou Martinem Klikou seznámili přítomné s událostmi, které se staly 17. listopadu, a sdělil poté starostům, na co dát pozor, kdyby podobná situace nastala znovu.

„Je nezbytné koordinovat postupy společně, protože tato situace může potkat každého z nás,“ dodal mostecký primátor Vlastimil Vozka. Podobné strasti, které nyní trápí janovské sídliště, by totiž podle jejich slov mohly potkat i Obrnice či Bečov, kde také žije početná komunita problémových obyvatel.