Litvínovští opoziční zastupitelé nehodlají dále kritizovat starostku Kamilu Bláhovou za její bezprostřední postup po čtvrteční havárii v areálu chemičky. Napsali to v čerstvém prohlášení, jehož obsahem je také vyjádření, že teď chtějí s představiteli radnice spolupracovat na zlepšení bezpečnosti. Starostka se nechala slyšet, že je připravena s nimi jednat, zároveň však požaduje omluvu od zastupitele Daniela Voláka.

Konec omezení Tramvajová doprava Most - Litvínov byla obnovena. Doprava mezi městy se vrací do normálu. Policie kvůli čtvrtečnímu výbuchu v chemičce zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Většina zaměstnanců z chemičky v úterý nastupuje do práce. Na místě působí vyšetřovací tým policie a Hasičského záchranného sboru. Krizový štáb zasedne naposledy v úterý ráno. Podrobnosti najdete zde.

Podle opozice starostka ve čtvrtek v souvislosti s řešením situace „zaspala". Opoziční zastupitelé ji kritizovali například za to, že svolala bezpečnostní radu pozdě a navíc až na jejich popud a odmítla nabídky pomoci. Daniel Volák později uvedl, že Litvínov postupoval pomaleji než Most, protože mostecký primátor Jan Paparega „si nedělá nehty" a mohl tak svolat krizový štáb už v deset dopoledne, kdežto v Litvínově se tak stalo až o dvě hodiny později.

Náhlý obrat

Teď se opozice rozhodla, že od podobných útoků ustoupí. „Končíme s mediálními přestřelkami a nebudeme se k nim již vracet. Zájem města musí být na prvním místě pro všechny zastupitele. Proto podpoříme veškeré koaliční návrhy ke zlepšení bezpečnostní situace na Litvínovsku. V tomto ohledu může starostka počítat s naší plnou podporou," stojí v prohlášení.

Starostka Kamila Bláhová vše okamžitě za hlavu hodit nehodlá. Požaduje omluvu. „Jsou to zastupitelé, takže spolupracovat s nimi samozřejmě budu, to je jasná věc. Ale myslím, že by se pan doktor Volák měl omluvit. Nic takového, co on tvrdil, se nestalo," řekla Bláhová.

Ve čtvrtek dopoledne dle svých slov čerpala dovolenou a byla doma se svými dětmi. Než se pak dostavila na úřad, řídila prý situaci po telefonu. „Okamžitě jsem uvedla do pohotovosti krizový štáb. Pan Volák mi řekl, že je připraven pomoci, ale v rámci krizového řízení je přesně definován okruh osob, a protože to situace nevyžadovala, Litvínov nebyl ohrožen, tak jsem té pomoci nevyužila. On to pak zneužil proti mně. Takto by se zastupitel chovat neměl. Šířil dezinformace," podotkla.

K tomu, aby se jí veřejně omluvil, ho hodlá vyzvat na čtvrtečním zasedání zastupitelstva.

Šestý den po výbuchu v chemičce

Tramvajový provoz linek číslo 1, 3 a 4 byl obnoven podle platných jízdních řádů. "Všem cestujícím se ještě jednou omlouváme za nepříjemnosti a komplikace při cestování po dobu havárie v chemických závodech v Záluží a děkujeme za pochopení a trpělivost," oznámil dopravní podnik.

Ranní tramvaj přijela do Mostu od Litvínova. Průjezd kolem chemičky byl v pondělí v noci obnoven.

Už jezdí. Foto: Deník/Martin Vokurka