Dokonalý obrat, do budoucna možná k lepšímu, nebo snad jen manipulace s několikatisícovým davem. Asi i tak se lze také dívat na vystoupení litvínovské starostky Kamily Bláhové (ANO) při oslavě titulu mistra extraligy s hokejisty HC Verva na náměstí Míru.

Bláhová je od svého zvolení známá svými nepříliš přejícnými výroky a postoji vůči sportovcům ve městě a lednímu hokeji jako takovému, ale při svém vystoupení na oslavách, jako by zcela obrátila.

„Chtěla bych poděkovat klubu a klukům, že to dokázali a že to přivezli. Díky!" hlásala nadšeně do mikrofonu. „Pak bych chtěla poděkovat vám fanouškům, protože bez vás by to taky nešlo, jakou atmosféru jste nám tady připravili. Neuvěřitelné! Super! Díky! Dále bych chtěla poděkovat všem partnerům, kteří podporují hokej v Litvínově dlouhodobě. Díky moc!" nechala se dále na pódiu slyšet starostka.

Zanedlouho poté přijeli samotní hokejisté a jako první dostal slovo obránce Jiří Šlégr, mimochodem také zastupitel města, který ve svém emotivním vystoupení projev Bláhové trochu zchladil a postoje, kterými se například vůči hokeji prezentuje, znovu připomenul.

„Věřím, že zisk titulu je signál tady pro radnici. Bohužel jsem na zastupitelstvech často slýchal, že do hokeje se dává zbytečně moc peněz a že bychom to neměli podporovat. Já osobně proti vám, paní starostko, nic nemám, ale tenhle pískot (dav po větě, že bychom to neměli podporovat, začal pískat) je důkaz, že do hokeje budeme investovat, protože hokej nám všem dělá radost," vyslal rýpanec Šlégr, který zcela zaplněné náměstí podpořilo hlasitým "Jóóó" a potleskem.

Jiří Šlégr na pódiu připomněl osobnost Ivana Hlinky.

Jiří Šlégr na pódiu připomněl i odkaz Ivana Hlinky. Foto: Deník/Monika Gordíková

Podle slov šéfa občanského sdružení HC Litvínov Kamila Havelky, je hokej v současnosti jediným šperkem, který město má a mělo by o něj náležitě pečovat.

„Z mého pohledu je radost ze zisku titulu všude viditelná. Snad ta euforie zvedne i náladu v litvínovské společnosti obecně, a že se zase začnou v Litvínově hýbat ledy kolem tohoto tématu. Vidina Litvínova je už delší dobu zakonzervovaná, tak nás titul snad nakopne k lepšímu," míní Havelka. Hokej je teď fenoménem v severních Čechách, obecně vnímaný tak, že i většina republiky Litvínovu titul přála.

„V Litvínově se hokejem žilo a většina lidí nám po sporném pátém finále držela palce. Litvínov se dostal do podvědomí každé rodiny v celé republice. Celý tým zviditelnil Litvínov po celé republice a momentálně si ještě vůbec neuvědomujeme dopad zisku tohoto titulu. Doufáme, že v té euforii nabereme spoustu mladých nadějných dětí, a že budou chtít jít v šlépějích těchto hráčů a dokázat minimálně stejné úspěchy jako oni," říká na webu HC Litvínov Havelka s tím, že vztahy s městem jsou podle zatím stále ještě tak nějak na mrtvém bodě.

„Pro mě bylo obrovským zklamáním, že paní starostka nenašla odvahu a nepřišla mezi nás, když tu byla ta největší euforie, při příjezdu kluků z Třince s vítězným pohárem. Na stadionu bylo celé město, kromě starostky. Hráčům dokonce přijeli poblahopřát i starostové z okolních měst a obcí. Byla to euforie, která se neopakuje a je jedinečná. Myslím si, že je třeba si 56leté historie s takovouto tradicí více vážit a uvědomit si, že hokej je skvělá reklama i pro město," dodal šéf mládežnického hokeje.

Miláček davů. Pavel Francouz před fanoušky na pódiu.

Náměstí vítá Pavla Francouze. Foto: Deník/Monika Gordíková