Chtěl tak upozornit na úskalí nově připravované novely horního zákona. Kádner varuje, že pokud zákon vstoupí v platnost, obce z Ústecka a Karlovarska přijdou vzhledem k novému přerozdělení výtěžku z poplatku za těžbu uhlí o půl miliardy a navíc jim přibude nezaměstnaných.

„Postavy čerta a Mikuláše jsem využil proto, abych upozornil na další tunelování obcí v Ústeckém a Karlovarském kraji ležících na uhlí. Ty totiž v případě uzákonění novely přijdou až o půl miliardy korun bez nároku na kompenzaci, a to je pro už tak poškozené obce další rána," napsal poslanec David Kádner v tiskové zprávě.

Poplatek s otazníkem

Novela horního zákona z dílny ministra financí Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nastavuje podle Kádnera podmínky tak, že veškeré zvýšení příjmů půjde do státního rozpočtu a obcím v severních Čechách zůstanou jen negativní následky. V současné době platí, že z poplatků za těžbu uhlí jde 75% obcím a 25% státu. „To se má změnit v poměru 33 procent pro obce a 67 procent pro stát," doplnil David Kádner.

V tomto týdnu chce podniknout dva kroky, kterými hodlá plán změnit. „Tím prvním je úprava státního rozpočtu, který počítá se zvýšeními příjmy z těžby uhlí. Novela horního zákona se nachází totiž pouze v meziresortním připomínkovém řízení a ještě zdaleka nebyla schválena vládou, natož aby se jí zabýval Parlament," konstatoval poslanec.

Považuje za nesmyslné počítat v příjmech s prostředky, ke kterým ještě nejsou schválené zákony. Dosud nepadlo rozhodnutí, jak vysoký bude od příštího roku poplatek z vytěženého hnědého uhlí. Ten v současné době činí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí. Podle aktuálních zpráv by se měl navýšit na 3 procenta.
Na dvojnásobném růstu se shodli ministři Mládek a Babiš, jenž původně požadoval až desetinásobný nárůst poplatku, v čemž ho podpořilo i nové vedení litvínovské radnice, které se ostře staví proti prolomení těžebních limitů.

Nakonec ale jeden z nejbohatších Čechů ze svého původního požadavku slevil. Oba ministři zároveň slibují, že obcím zůstane stejný „balík" peněz.

Tlaky a strašení

V druhém kroku hodlá David Kádner vložit do připomínkového řízení zásadní body, o kterých chce se zástupci obou resortů vyjednávat. „K zákonu totiž nebyla vůbec vypracována zpráva RIA, která by zhodnotila dopady zejména na zaměstnanost. Požadujeme vytvoření pracovní skupiny, kde budou zástupci krajů i všech obcí v blízkém i vzdálenějším okolí, na které těžba dopadá. V neposlední řadě požadujeme rozšíření okruhu obcí, které mají nárok na podíl z poplatků, protože negativní dopady pociťují i vzdálenější místa," doplnil David Kádner.

Spekulace o možném propuštění v oboru kvůli chystané novele razantně odmítl Andrej Babiš. „Jsou to jen tlaky, strašení," řekl ministr financí Babiš začátkem listopadu ČTK.