Nejvíce se vedení města obává o využití prázdných budov. Za desítky let má totiž Meziboří s opuštěnými budovami po studentech nepěkné zkušenosti.
„V minulosti bylo město zásobárnou mladé generace pro chemický průmysl, severočeské doly a pozemní stavby. Meziboří bývalo v sedmdesátých a osmdesátých letech centrem učňovské mládeže. Studovalo tu více než tři a půl tisíce učňů, kteří se připravovali na svá budoucí povolání. Postupně ale školy a učiliště končily. Zbyly po nich jen prázdné budovy, s jejichž využitím má město problémy dodnes,“ řekl starosta Meziboří Petr Červenka.
Pod SŠT Velebudice bude škola na Meziboří spadat od července tohoto roku, rozhodli o tom krajští zastupitelé. Zda se ale žáci budou muset přesunout do Mostu, nebo bude na Meziboří probíhat výuka i nadále, Deník zjišťuje.
Podle radního za Ústecký kraj Petra Jakubce, který má v kompetenci oblast školství, mládeže a sportu, všechno záleží na tom, jak se vedení obou škol spolu dohodnou.
Pokud by došlo k úplnému přesunu školy do Mostu, na Meziboří by opět zůstali další prázdné budovy.
Starosta Meziboří proto po krajských politicích požaduje, aby vymysleli projekt, jak tyto objekty využít a města zbavili zásadního problému.
„Nejhlavnějším problémem je, co s prázdnými objekty, které v Meziboří po odchodu školy zůstanou. Vyzývám tak vedení Ústeckého kraje, aby městu Meziboří pomohlo v nelehké situaci, ve které se po sloučení středních škol ocitne,“ řekl starosta Meziboří Petr Červenka.
Odchod střední odborné školy z města sebou ponese ale i další problémy pro Meziboří.
„V neposlední řadě se dotkne dopravy. Negativní důsledky bude mít úbytek čtyři sta studentů také na mezibořské obchodníky. Odchod střední odborné školy se odrazí rovněž na hospodaření města. Provozujeme sportovní halu, kterou v dopoledních hodinách škola využívá pro výuku tělesné výchovy a na jejíž provoz přispívá částkou pět set tisíc korun ročně,“ dodal starosta.