Starostu prý k tomuto rozhodnutí vedly události, které se na litvínovské politické scéně odehrály v uplynulých měsících. „Chápu to všechno jako útok na starostu. Cítím, že v současné radě města nemám oporu a v takové situaci nemůžu, nechci ani nebudu. Proto se chystám předstoupit před zastupitele a požádat je o vyslovení důvěry,“ vysvětlil ve čtvrtek při setkání s novináři starosta Milan Šťovíček.

Vše podle něj začalo již na konci minulého roku, kdy nebyl schválen rozpočet města. „Po únorovém puči, kdy byl za zády starosty odvolán druhý místostarosta, cítím, že v radě nemám podporu,“ dodal starosta. Zda má setrvat ve své funkci, zvažoval právě již po odvolání místostarosty. Ke konečnému rozhodnutí ho však přivedly události, které se staly na posledním zastupitelstvu, kdy byly starostovi odebrány některé kompetence. Poslanecký klub ODS navrhl odebrat starostovi z kompetencí odbor regionálního rozvoje a přesunout ho pod pravomoc druhého místostarosty Pavla Stehlíka (ODS). Starosta považuje rozhodnutí poslaneckého klubu ODS, ke kterému se přiklonili i další členové koalice za útok na starostu.

Podle místostarosty Pavla Stehlíka je důvod sloučení kompetencí pouze praktický. „Mezi oběma odbory je jasná součinnost. Odbor regionálního rozvoje se vyjadřuje takřka ke všemu, co provádí odbor nakládání s majetkem. Bez souhlasu odboru regionálního rozvoje se například neprodá ani nekoupí žádný pozemek,“ vysvětlil Stehlík.

Rozhodnutí ODS kritizují i ostatní politické strany působící ve městě. „Ze strany klubu ODS je to znevážení funkce zastupitelstva města,“ vyjádřila se zastupitelka Erika Sedláčková (KSČM). Její kolegové se dokonce po rozhodnutí o kompetencích tázali, zda nejsou na zasedání zastupitelstva zbyteční.