Výzva pro Jiřetín, která má pomoci místní základní škole zbavit se závislosti na uhlí, pokračuje. Do projektu se postupně přidávají různí lidé a organizace se svými výzvami, množí se i ty opravdu zajímavé. Zapojil se například sám starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Ten přislíbil, že pokud se mu podaří vybrat 50 tisíc korun, oholí si svůj pověstný hustý plnovous. „Shánění prostředků není zase tak úplně jednoduchá záležitost a někdy člověk musí něco obětovat. Za sebe jsem se rozhodl věnovat vousy, které nosím asi třicet let,“ okomentoval Buřt. V současné době je zhruba na pětině stanovené částky.

Akce se těší podpoře nejen obyvatel samotného Horního Jiřetína, ale i nedalekých obcí. Pěknou výzvu si tak připravili také rodiče z Hory Svaté Kateřiny. Pro děti ze svého města se rozhodli uspořádat sladký piknik na náměstí. Výzvu se jim podařilo úspěšně splnit, sladké odpoledne proběhlo na konci června. Do celkové částky tak přispěli 5000 korun. Výzvu drží i lidé z organizace Greenpeace, která na celé akci s městem spolupracuje. Zapojil se například koordinátor kampaně Jan Freidinger, který se chystá na netradiční cestu z Prahy do Horního Jiřetína. Ta bude kombinovat jízdu na lodi, cyklistiku i běh.

Základní škola v Horním Jiřetíně se jako první ve městě zbaví závislosti na uhlí a přejde na obnovitelné zdroje
Škola v Horním Jiřetíně přechází na čistou energii

Na přátele a rodinu zapůsobily výzvy, u nichž se jejich držitelé zavázali zbavit se alespoň na nějakou dobu svých neřestí, třeba cigaret či energetických drinků. Těmto výzvám se už podařilo vybrat určené obnosy. „Kromě toho máme splněné i některé vyloženě bláznivé a provokativní výzvy - chůze naboso či plavání v Severním moři,“ řekl Deníku tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Mezi právě probíhajícími výzvami se roztrhl pytel s různými sportovními výkony, při kterých se vyzyvatelé zapotí. „Zajímavou možnost mají také lidé, kteří v době, kdy se výzva drží, mají svátek či narozeniny. Místo dárků, které ve svém životě zas tolik nepotřebují, žádají své přátele, aby přispěli. I to podle našich zkušeností funguje,“ dodal Hrábek.

Celkově už vzniklo 39 různých výzev. Zapojených lidí je samozřejmě více, některé výzvy jsou totiž skupinové a drží je více lidí. Na celý projekt zatím přispělo 179 dárců a podařilo se vybrat 81 792 korun. Cílem je 300 tisíc korun a všechny aktuální výzvy na webu tuto částku pokryjí, pokud se je podaří vybrat. Původně měla výzva probíhat pouze jeden měsíc, ten ale organizátoři nakonec využili spíše jako testovací období. Na základě nabytých zkušeností nyní celý projekt upravují a sbírku prodloužili. Přestože závazné datum konce sbírky není stanoveno, peníze by chtěli vybrat do konce prázdnin.

Vánoční jarmark mostecké 8. ZŠ, která letos začne zlepšovat výuku s pomocí nadace manželů Kellnerových.
Mostecká škola dostane soukromé miliony. Ojedinělá pomoc má prospět dětem

Projekt Výzva pro Jiřetín odstartoval letos v květnu. Jeho cílem je pomoci městu zbavit se závislosti na uhlí a využít obnovitelné zdroje a energetické úspory. Symbolicky se začalo s jiřetínskou školou, která vychovává budoucí generace obyvatel. Všechny peníze ze sbírky půjdou na koupi solárních panelů, které se umístí na střechu školy. Kromě toho škola vymění starý kotel na uhlí za tepelná čerpadla. To zařídí město.

Projekt představuje první vlaštovku, na základě které chce Greenpeace zjistit, jak funguje, a pak moci radit ostatním, kteří by si podobnou sbírku chtěli založit, ať už na projekt obnovitelných zdrojů ve svém městě či něco jiného.