Vlastimil Reiner velel první skautské domobraně, která ve stejnokrojích naváděla překvapené Rusy špatným směrem do hruškové aleje pod mosteckým Resslem. „Do našich kasáren jsme je nepustili,“ vzpomíná 81letý oldskaut, který měl blízko k házení zápalných lahví na tanky a obrněné transportéry. „Cítili jsme k Rusům absolutní nenávist,“ vysvětluje hněv, který v srpnu 1968 cloumal celým Mosteckem, kde cizí armádní mašinérie ničila majetek a vojáci mířili do lidí označených za „chuligány“. Některé při podivných dopravních nehodách zranili.

Tehdy bylo Vlastimilu Reinerovi 31 let. Když po půlnoci 21. srpna zjistil, že od Krušných hor míří k Mostu Sovětská armáda, vyhlásil svému skautskému oddílu poplach. Spojky rychle zmobilizovaly ostatní skauty, děti i dospělé, kteří vyšli v Mostě do ulic, aby dali najevo odpor. „My byli vlastenci. Uvažovali jsme i o granátech z dehtu, ale nechali jsme si to vymluvit, aby nebyl masakr,“ říká Reiner.

Jeho kolega Květoslav Matějka se mezi dnešní Lunou a nemocnicí postavil armádní koloně do cesty a jako samozvaný regulovčík naváděl zmatené řidiče do slepé ovocné aleje. Ve skautské uniformě, kterou Rusové neznali, budil zřejmě respekt, protože vojáci vjeli komplikovaně mezi stromy a utábořili se. Reiner pak s dalšími skauty vytvořil nedaleko strážní stanoviště. „Byli jsme tam až do noci a hlídali je každý den. Nechtěli jsme, aby jim někdo pomáhal a nosil jídlo,“ vypráví oldskaut, kterého v 50. letech zatkla veřejná bezpečnost za zakázaný tramping a který před ruskou invazí obnovoval skautské hnutí na Mostecku. „V 60. letech jsme usilovali o to, aby stát fungoval lépe, protože 50. léta byla hnusná. Jenže pak přijely tanky a chtěly nám sebrat naši samostatnost. To jsme přece nemohli dopustit!“ konstatuje Reiner.

21. srpen 1968 v Mostě: 

Fotogalerie: 21. srpen 1968 v Mostě

V srpnu 1968 ho udivilo, že Rusové nahnali do Mostu zanedbané, dezorientované a hladové vojáky bez zásob. V koloně měla být i jedna vojanda s dítětem, která výjimečně dostala od místních mléko. Násilí jako v Praze na Mostecku nevypuklo. Pomohla i výzva místních úřadů, které okupaci odmítly a vyzvaly obyvatele ke klidu. „Naši vojáci v kasárnách byli ve zbrani a chtěli do toho jít. Museli ale zůstat celou dobu na svých místech,“ upozorňuje Reiner, který znal velitele posádky.

Naopak ruští důstojníci byli podle něj arogantní, naštvaní a s lidmi se nechtěli bavit. „Jeden z velitelů byl při naší hlídce tak vzteklý, že na nás z transportéru namířil kulomet, aby nás zastrašil. Dal jsem skautům povel k zemi! Nevím, co by nám udělal. Asi ho rozčílilo, že jsme všichni v neznámém stejnokroji a měl nás proto za nějakou nepřátelskou bezpečnostní složku,“ míní oldskaut. Počet vojáků v Mostě odhaduje na několik tisíc.

Tato hrozba ale lidi spojila, protestovali společně. Pokřikovali na kolony a podporovali šíření protiokupačních nápisů, letáků a mimořádná vydání okresních novin Rozvoj. Vše roznášeli hlavně skauti. „To byl náš hlavní úkol,“ líčí Reiner.

Okupační vojsko v okrese Most operovalo od 21. srpna do konce října 1968. Podle dostupných pramenů se okupace Mostecka obešla bez obětí na životech. Během prvních dnů se ale stalo několik vážnějších incidentů. V noci se srazil u chemičky tank s autobusem, jeho řidič skončil se zraněním v nemocnici. Dalšího muže povalil ruský gaz a zranil mu obličej. K úmrtí málem došlo v Horním Jiřetíně, kde porouchaný tank při jízdě z kopce narazil do rodinného domu a s hlavní ve stropu povalil zeď na gauč, kde předtím ležela dívka. „Šla zamknout dveře, a to jí zachránilo život,“ popsaly incident noviny Rozvoj. Jiní vojáci s tankem zdemolovali anténu mosteckého radioklubu a zničili jeho sídlo. Někteří řidiči museli pod hrozbou zbraní smazávat revoluční hesla na svých autech.

Radnici ale okupanti neobsadili. Vedení místní KSČ odmítlo poskytnout ruskému velení vojsk objekt pro štáb. „Vetřelcům nepomáháme!“ znělo oficiální stanovisko. Rusové v čele s majorem Gaevskim, který bez velkého úspěchu agitoval v kasárnách, to vzali na vědomí. Vojsko měly údajně oslabit místní prostitutky, které domobrana do táborů posílala. Proti okupaci byly i místní továrny. Státní statky Most odmítly zásobovat obchody, aby tam nechodili Rusové. Technické služby blokovaly ulice svými vozy.