Podle strážníků počet nelegálních graffiti ve městě nevzrostl. Zároveň se je ale nedaří zcela potlačit.
A kde mohou sprejeři tvořit svá díla, aniž by jim hrozil postih? Jedná se o opěrnou zeď tramvajové zastávky u bloku číslo 100 a mostní pilíře pod Nemocnicí Most v ulici J. E. Purkyně. „O tomto projektu se mluvilo již dlouhá léta a postupně jsem vytipovávali různá místa, kde by se daly tyto plochy zřídit. Nakonec se rada města rozhodla schválit dvě místa pro tvorbu legálních graffiti. Pokud se ovšem objeví malby na jiných místech, než na těchto plochách, hrozí pachatelům trest odnětí svobody ve výši až jednoho roku. Také může být soudem stanovena peněžitá pokuta. Zatím si myslím, že počet posprejovaných ploch na nelegálních místech zatím nevzrostl. Vše je však otázkou času,“ říká mluvčí Městské policie Most Luboš Trojna.
Kladnou roli v tomto projektu sehráli i někteří sprejeři. Několik z nich reagovalo na nabídku a v průběhu dvou let ukázalo své dovednosti na předem určených objektech. Prvním dílem sprejerů byla akce na Matyldě, druhým zvelebení velkých květináčů v parku před sportovní halou. Posledním počinem byla předem dohodnutá akce na budově Mateřské školy v ulici J. Kříže.
„Zatím neplánujeme další rozšiřování ploch pro legální tvorbu graffiti. Kdyby ovšem byl podán nějak návrh, budeme o tom rozhodně přemýšlet,“ sdělila tisková mluvčí Magistrátu Most Alena Sedláčková.
O tom, že obyvatelé města Mostu naplňování projektu Prevence ve spreji vítají, svědčil i výsledek ankety, kterou město před nedávnem provedlo.
Téměř 75 procent dotázaných občanů souhlasilo s rozšířením legálních ploch pro aktivity sprejerů.
Většina občanů je tolerantní, ale zároveň požadují, aby díla sprejerů byla tvořena pouze na legálních místech, kde nepřekáží.