„Zkouším to už od roku 2007, kdy mi bylo patnáct. Začal jsem si kreslit fixami při hodinách ve škole. Postupně jsme to s kamarádem Dejvem začali pilovat a trénovat se spreji. A tak nějak to celé vzniklo. Teď jsme nekreslili delší dobu, ale snad se do toho zase brzy dostaneme. Vážně jsme se neinspirovali filmem Gympl. Ve skutečnosti to funguje jinak. Chodíme kreslit na legální místa třeba do Teplic, Ústí nad Labem nebo Loun. V Mostě sprejujeme raději pod nemocnicí, protože je tu větší klid a když něco pokazím, nemusím být nervózní, že to někdo viděl," říká Matěj Friede.

Kresby, které je na placech možno vidět, jsou relativně nové. Čas od času si přijedou nasprejovat pár kreseb i umělci z Německa.

„My kreslíme KRF, což znamená Kreatif crew. Chceme se zviditelnit a ukázat, že sprejerství není žádný vandalismus. Je to styl, je to umění a je to zatraceně těžký. Stále se učíme. Hlavní je, když to člověka baví," řekl David Frás, kamarád Matěje.

„Teď jsme si pohráli s technikou vodopádů. Takové to jak vám stéká barva jako voda po okně. Ne, že by se nám to nepovedlo. To je schválně. Zkoušíme i jiné techniky. Jediné mínus je cena sprejů a počet míst, kde se dá sprejovat," dodal Matěj Friede.

MILOSLAVA PÜSCHELOVÁ