Jednadvacetiletý David žije v Chánově od malička. Zažil bourání devítky i dvanáctky. Plánovanou demolici bloku 7 považuje za dobrý nápad. „Opravit ho z dotací jako sousední domy by nemělo smysl," říká. Svěřuje se, že na sídlišti zůstat nechce. Přemýšlí o Mostě, možná se ale přestěhuje za příbuznými do Obrnic.

Město Most požádá o státní dotaci na demolici dalšího zdevastovaného domu na sídlišti Chánov. Mosteckému deníku to v pátek řekl primátor Jan Paparega. „Připravujeme pro to podklady," dodal.

V Chánově jsou dva opuštěné domy. Zbourat by se měl ještě letos blok 7, kde často hořelo. Po nedávné evakuaci se odstěhovala poslední rodina. Teď tam hrozí úraz a rozšiřování skládky. Správce městského sídliště už zakázal vstup. „Je na místě se toho domu zbavit," řekl primátor.

Město musí ještě vymyslet, co udělá s uvolněnou plochou. Možná parčík. Projekt následného využití revitalizovaného území musí být součástí žádosti o dotaci.

Most by mohl získat od státu na demolici až 5 milionů korun. Dotace pokryje 80 procent nákladů. V roce 2013 nechalo město za 3,5 milionu korun zbourat v Chánově blok 12, v roce 2002 blok 9. Provoz celého sídliště, které patří městu, stojí radnici ročně 18 milionů korun. 

Podrobnosti o dotacích na demolice a o jiných prázdných domech, které chce Most raději opravit, najdete ZDE.

V Chánově už nebydlí tolik lidí jako dřív. Část, údajně ti nejschopnější, ale také velká skupina problémových, odjela do Anglie, další jsou v Mostě. Zůstali prý jen ti, co si zvykli nebo nemají možnost se přestěhovat jinam.

„Je tu větší klid. Blbce tu nechceme. Sedmičku bych zboural, je to velký panelák, se kterým už nic neuděláte, ale jedničku bych nechal. Ta by se mohla opravit," tvrdí další z obyvatel u jedničky, což je menší vybydlený panelák.

Mostecký deník v Chánově hovořil i s těmi, co si myslí, že na sídlišti by se nic bourat nemělo. Přejí si dokončení rekonstrukce sídliště. Na otázku, zda se neobávají toho, že by místní všechno opravené opět zničili, odpověděli různě: ti, co domy nejvíce poškozovali, jsou už pryč, a ty zbylé lze kontrolovat.

„Proč všechno zbourat? Lepší je opravit a udržovat. Je to prostě o lidech. Podívejte se na opravené domy v Chánově, vypadají stále dobře, protože jsou pod dohledem," prohlašuje muž, který se vrátil z kriminálu a v Chánově našel nový život.

Mostecká radnice bude letos také řešit, co udělá s prázdnými bloky 31, 34 a 35 u sociálně vyloučené lokality Stovka. Koupi domů od firmy Euromit za 12 milionů korun schválilo loni zastupitelstvo. Podle primátora v úvahu připadá několik variant budoucího využití. Například přebudování nemovitostí na domov pro seniory či na startovací byty pro mladé lidi. Diskuze o tom začne v březnu.