Odpůrci takzvané revitalizace zeleně si stěžují, že nových stromů je moc a v blízkosti domů budou od jara do podzimu znepříjemňovat bydlení stínem, listím, hmyzem a alergiemi. O kritice, která se dala očekávat, se už hovořilo i na radnici. Připomíná to loňskou nervózní situaci na revitalizovaném sídlišti Liščí Vrch (Sedmistovky), kde část obyvatel podobný projekt nových alejí dotovaný EU zpochybnila a prosadila přesazení vybraných stromů.

close Sídliště Výsluní. zoom_in Mostecký deník oslovil v Šestistovkách jedenáct obyvatel sídliště. Sedm z nich uvedlo, že jsou s výsadbou nových stromů spokojeni, ale z toho dva připustili, že očekávají problémy. Další čtyři důrazně uvedli, že spokojeni vůbec nejsou.

PRVNÍ KRITIKA Revitalizaci zeleně na sídlišti Výsluní v Mostě poprvé veřejně kritizoval 17. prosince místní obyvatel Martin Domín. V diskuzi občanů na zasedání městského zastupitelstva uvedl: „Nemusím být zahradníkem, abych věděl, že strom dva metry od panelového domu není dobrý nápad, a nemusím být zahradníkem ani proto, abych věděl, že ten strom nezůstane navždy tak malý, jako byl vysazen, že jednou vyroste. Pak bude stínit do bytů, v těch bytech se nebude dát větrat, protože stromy jako živé organismy se musí nějak rozmnožovat, dělají to semeny, a těch semen, na podzim, když si otevřeme okna, bude plný dům… Ostře s tím nesouhlasím. Mým podnětem je hlavně to, že ty stromy jsou skutečně nahusto vedle sebe, nahusto u domů a nemyslím si, že to je správné."

„Stromy jsou u oken a budou stínit. Když je zima, tak to není znát, ale počkejte na jaro a uvidíte," uvedla žena z 1. patra. Podle ní se za tolik stromů zbytečně vyhodily peníze. „Situace se zelení tu byla dobrá. Teď je tu stromů moc. Měly se dát raději jinam," dodala.

„Lidé si stěžují, že stromy jsou blízko domů. I mně to připadá divné. A také mi vadí, že jsme o ničem nevěděli. Prostě jsem jednou přišla domů a pod oknem jsem měla díru, do které pak vysadili strom. Nikdo se mě na nic neptal," řekla seniorka bydlící u 15. ZŠ.

Kritici se obávají, že stromy porostou a za deset let budou překážet ještě víc.

„Bylo by lepší, kdyby mezi Kahanem a naším sídlištěm vysázeli živý plot. Taková zelená protihluková bariéra by podle mého názoru snížila hluk ze silnice a z provozoven," řekl senior u hospody v Kahanu.

„Chápu obavy sousedů, ale já jsem pro stromy. Zeleň čistí vzduch, což je tady v Mostě dost důležité," řekl 46letý Jan.

„Stromů by mohlo být ještě víc. Lesík mezi domy je lepší než auta, kterých je tu až moc a zabírají místo," konstatovala na chodníku žena, která revitalizaci uvítala.

„Je to tu lepší než dřív," pochválili nové stromy dva studenti.

„Já jsem maximálně spokojen. Nechápu, jak si někdo může na stromy stěžovat. Podívejte se, kolik se tu na zemi válí vajglů. Ty jim nevadí?" zlobil se další oslovený.

Na Výsluní začala obnova zeleně v říjnu. Do Vánoc se mělo vysázet sedm set stromů, například sakury, lísky, javory a borovice.

Radnice o svém záměru předem informovala v médiích. Poučena nepříjemnou zkušeností na Liščím Vrchu svolala v létě informační setkání s obyvateli Výsluní, aby předešla pozdějším stížnostem. Přišlo ale jen pár lidí. „Cílem bylo seznámit širokou veřejnost, zejména obyvatele zmíněné lokality, s rozsahem a průběhem prací. S výjimkou zástupce SBD Krušnohor a pěti občanů z řad veřejnosti, se však nikdo z dotčených obyvatel nezúčastnil," oznámila radnice.

close Sídliště Výsluní. zoom_in Revitalizace zeleně na Výsluní stojí přes pět milionů korun. Většinu uhradí Evropský fond pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Obnově ploch mezi paneláky předcházely inventarizace zeleně na většině území města a dendrologické studie. Na Výsluní se loni začalo s řezy stromů a kácením dřevin, které nebyly zcela bezpečné a zdravé nebo rostly v příliš hustých porostech.

Revitalizace na Liščím Vrchu stála přes tři miliony korun a také byla dotována.