VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špatná bezpečnostní situace vede k útěku i k invazi, říká šéf Krušnohoru

Most, severní Čechy /ROZHOVOR/ - Údaje o počtu obyvatel, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), nejsou vůbec povzbudivé. Výrazný vliv na počet obyvatel má jejich odchod do jiných regionů. Největší úbytek stěhováním od začátku roku, a to o 310 lidí, zaznamenalo Mostecko, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Ředitel a místopředseda představenstva mosteckého stavebního bytového družstva Krušnohor František Ryba k tomu dodává, že interpretace statistiky ČSÚ je milosrdná.

26.12.2015
SDÍLEJ:

František Ryba.Foto: archiv Deníku

V čem vidíte milosrdnost komentáře k číslům statistického úřadu?
Je jenom polovinou pravdy, že největší úbytek obyvatel stěhováním je zapříčiněn tím, že je Mostecko regionem, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Druhá polovina pravdy se skrývá ve faktu, že špatná bezpečnostní situace v regionu se projevuje útěkem nebo naopak invazí. U nás dochází k oběma jevům.

Co nazýváte útěkem a co invazí?
Je pravda, že je zde po útlumu hornictví a těžkého průmyslu stále ještě více nezaměstnaných. Lidé odcházejí za prací nebo jenom utíkají. Za prací by neodcházeli, mohli by dojíždět, ale roste zde počet takzvaně toxických oblastí, tedy míst kde je stále vyšší počet nepřizpůsobivých obyvatel. Proto místo dojíždění si najdou raději v místě práce i bydlení. Pro jiné je hlavní motiv útěku z Mostecka právě rozrůstání toxických oblastí.

Kde máte invazi?
Nebezpeční lidé, kterým se říká realitní makléři, obchodují u nás s lidskou bídou. V českém vnitrozemí se makléři zbavují takzvaně nepřizpůsobivých a sociálně slabých rodin. Uvolněné byty po opravě za daleko větší peníze pronajímají těm, kteří mají v peněžence více dukátů…
Lidé, kterých se zbaví, odvážejí na sociální skládky převážně v okresech Chomutov a Most. Nikomu nemusíme představovat sociální pasti jako Chanov, Janov či Obrnice. A na Ústecku především Předlice, kde je tak zničený obytný fond, že se ghetto z Předlic přesouvá do sídliště Mojžíř. To je také na okraji Ústí n. L., ale na opačném konci.

Proč to nazýváte invazí a sociální skládkou?
Do uvolněných laciných bytů realitní makléři nastěhovali nepřizpůsobivé. Ti vytvářeli nepříjemný tlak. Karel Jedlička, předseda rady bytových družstev severočeské oblasti upozornil již před pěti lety, že na Ústecku v Mojžíři jsou k dostání byty pod tržní cenou a je tam tendence vzniku ghetta sociálně nejslabších obyvatel. To s sebou přináší i bezpečnostní problémy. Od té doby lidé utíkají z Mojžíře, raději byt prodají za babku, aby mohli odejít. Podnikavec si odkoupí byt a nastěhuje do něho sociálně slabou rodinu, které se někde jinde v Čechách majitel nemovitosti rád zbavil. A zde rodinu ubytuje a s pomocí dávek na bydlení na tom vydělává. Totéž platí v Mostě a v Janově. Je to invaze. Důsledkem je sociální skládka. A s tím spojené bezpečnostní a sociální problémy.

Proto mostecké bytové družstvo napsalo kritický dopis ministrovi Jiřímu Dienstbierovi a podpořili Mostečany také reprezentanti bytových družstev z Libereckého a Ústeckého kraje?
Ano. V dopisu jsme ministrovi vytýkali, že není schopen lidem z litvínovského Janova, Mostu a celkově ve svém rezortu bytovým družstvům, v ničem pomoci. Nastal mediální blázinec. Nakonec proběhlo několik jednání a přijeli i zástupci resp. úředníci Úřadu vlády ČR. Nedávno jsme s nimi opět jednali. Předali jsme informace a návrhy, co je potřeba řešit. A oni souhlasili, že budeme dále jednat. Naposledy měli přijet s prvními konkrétními návrhy a radami. Zatím je ale výsledkem jednání nula. V lednu se zase sejdeme a já věřím, že již nad konkrétními návrhy opatření v oblasti bydlení. Uvidíme…

Čili odchod lidí z Mostecka je důsledkem současné situace?
Samozřejmě. Ústecký senátor Jaroslav Doubrava zdůrazňuje, že ať pravicové či levicové vlády, dodnes nebyly schopné vytvořit takové legislativní předpoklady, aby nebylo bytové zákonodárství kořistí primitivních spekulantů. To se potvrzuje neustále, i přes drobné pozitivní změny, ke kterým již došlo. O důležitých věcech rozhodují lidé bez znalostí.

To je velmi tvrdé obvinění. Někdo by řekl populistický výkřik?
Ve vašem Deníku to již před několika měsíci zaznělo: Družstva upozornila na nutnost legislativní změny v tom, že lidé bydlící v družstvech a ve společenství vlastníků by měli mít právo rozhodovat zda se nový zájemce může do jejich domu nastěhovat. Tak tomu zde již bylo i u nás, než to hloupý zákon změnil.
Tento princip suverenity obyvatele domu jako toho, kdo rozhoduje zda dá souhlas k nastěhování nějaké osoby do domu, existuje dodnes v evropských demokratických státech Německu, Rakousku, Velké Británii, Norsku, Švédsku a v dalších státech. Jenom hlupáci u nás to zrušili.

Ministr Chovanec s tím ale nesouhlasí. Proč?
Ryba: Protože má Chovanec slušně řečeno nekompetentní rádce. Kdyby uměli jeho rádci číst, tak by zjistili, že ministrovi Chovancovi radí, aby nesouhlasil s něčím, co ve státech západní Evropy je součástí bytového zákonodárství.

Proto jste, pokud jde o jednání se státními úředníky, skeptický?
Ryba: Ano, ale naděje existuje, protože jsem jednal se suverény, kteří jsou zcela mimo realitu, ale také s přemýšlivými lidmi, kteří nám skutečně naslouchali. Uvidíme. Nicméně nedivím se proroctví statistiků, že do roku 2050 je očekáván pokles počtu obyvatel v Ústeckém kraji zhruba o 103 000 lidí, to je o 12,5 procenta. Se současnými politiky k takovému poklesu určitě dojde. Hovoří ze mne sice hořkost, ale také dennodenní zkušenost

Autor: František Roček

26.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 25 000 Kč

Úředníci ve skladech MISTR SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MISTR SKLADU, NÁPLŇ PRÁCE, - vedení týmu skladníků, - vedení přípravy nakládky a vykládky, - fyzická účast na nakládce a vykládce, - odpovědnost za proces skladování, - provádění kontrol v rámci skladového hospodářství, POŽADUJEME, - praxi ve skladu výrobní společnosti min. 2 roky, - platný průkaz VZV, - praxe na VZV, - vůdčí schopnosti, - rozhodnost, - organizační schopnosti, - výpis z RT, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu uvádějte MISTR SKLADU, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril s.r.o.-4, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ, ELEKTROMONTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ, ELEKTROMONTÉR, Pracovník údržby provádí opravy a preventivní údržbu elektroinstalací objektu., HLÁSIT SE: Ing. Ivan Samčík tel.: 777 994 988 volat Po-Pá 9:00-17:00hod, email: samcik@schel-elektro.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Schel s.r.o.-1, Komořanská, č.p. 3115, 434 01 Most 1. Informace: Ivan Samčík, +420 777 994 988.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů MECHANIK MĚŘENÍ A REGULACÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANIK MĚŘENÍ A REGULACÍ, Požadujeme vyhlášku č. 50/1978 Sb. v platném znění, min § 6 nebo 5. ŘP sk. B podmínkou., Provádění preventivní údržby zařízení MaR, seřizování snímačů teploty, tlaku, tlakové diference, průtoku, seřizování regulačních obvodů, opravy zařízení MaR., požadujeme: SOU - vyučen v oboru., Místo bydliště okolí Litvínova výhodou., HLÁSIT SE: Jan Rauš, tel.: 777783741, email: jan.raus@thlitvinov.cz. V případě Vašeho zájmu zasílejte životopis na výše uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Tepelné hospodářství litvínov s.r.o., Alešova, č.p. 947, 436 01 Litvínov 1. Informace: Jan Rauš, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů MECHANIK PNEUSERVISU (OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANIK PNEUSERVISU (OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ), Není nutné vyučení v oboru, avšak znalost a praxe v oboru nutná. Vztah k automobilům a manuální zručnost nutná. , HLÁSIT SE: Balíček Zdeněk, tel.: 603 58 60 90, e-mail: balicek@email.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Zdeněk balíček - asb - autoslužby-1, S. K. Neumanna, č.p. 1640, 436 01 Litvínov 1. Informace: Zdeněk Balíček, +420 603 586 090.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní stadion Ivana Hlinky v Litvínově.

Mladí hokejisté na víkendovém turnaji opět uctí památku tragicky zesnulého hráče

Začátek okupace 21. srpna 1968 v Mostě

50. výročí vpádu "spřátelených" vojsk. Připomeňte si s námi srpen 68

Číňané pracovali v Česku načerno. Ve Velebudicích je odhalili celníci

Most - Severočeští celníci se i během letních měsíců zaměřují na kontroly zaměstnávání cizinců.

Oprava Repre není jistá. Obří investici mohou zastavit říjnové volby

Most - Oprava kulturního domu má být největší investicí v novodobé historii Mostu. Politici z ANO a Sdružení Mostečané Mostu nyní záměr zpochybňují.

Každá hlídka strážníků v Mostě bude mít na uniformě minikameru

Most - Městská policie Most pořídila z dotace Ústeckého kraje 16 nových minikamer. Od srpna tak bude každá hlídka mosteckých strážníků vybavena minikamerou.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT