Na platy zaměstnanců dostanou o téměř 18,9 milionu korun méně než loni, informovala po poradě vedení soudů mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková. Kvůli úsporám prý hrozí to, že vyřízení některých případů se bude prodlužovat.

Nejvážnější situace je na ústeckém okresním soudě, který je zatížený velkým počtem návrhů na vydání elektronického platebního rozkazu. Podle Jeřábkové na ústecký soud dorazilo loni 27.000 návrhů, což je více než na zbývající soudy dohromady. Například do Mostu, který je v počtu žádostí druhý, jich žadatelé poslali 5000. Ústecký soud řeší hlavně žádosti o vydání platebního rozkazu za nezaplacené pokuty v MHD, které ústecký dopravní podnik postoupil dvěma společnostem.

Agendu platebních rozkazů vyřizují v Ústí nad Labem dva vyšší soudní úředníci a tři soudní tajemníci. "Při tomto počtu zaměstnanců je zřejmé, že se tento alarmující stav bude prohlubovat a přenášet do dalších let," uvedla Jeřábková. Dodala, že třeba situace na chomutovském soudě, který se ještě před několika lety potýkal s velkým počtem nedodělaných případů, se výrazně zlepšila. Kvůli propouštění administrativy se ale soud opět může dostat do situace, kdy nebude práci stíhat vyřídit.