Česká justice a najatí projektanti ukončili nejdůležitejší etapu příprav na výstavbu nové soudní budovy v centru Mostu. Hotova je projektová dokumentace ke stavbě, vydáno je stavební povolení.

„Letos s výstavbou nové soudní budovy ještě nepočítáme. Mělo by se začít v roce 2009,“ sdělila včera Deníku optimistickou variantu Věra Vašátková, ředitelka správy Okresního soudu v Mostě.

Čeká se, až stát uvolní z rozpočtu peníze a až se vyřeší majetkové poměry mezi státem a městem, kterému patří travnatý pozemek mezi parkem Šibeník, městským divadlem a hotelem Cascade. Pokud nedojde ke zpoždění, mohla by se moderní justiční budova otevřít na přelomu let 2011 a 2012.

Podle původního propočtu měla výstavba nového soudu stát přibližně čtvrt miliardy korun. Celkové náklady ale budou vyšší. Neopravitelná stará soudní budova, postavená v 70. letech minulého století, už nevyhovuje potřebám soudnictví a pomalu se rozpadá. Loni museli řemeslníci opravit střechu, aby do soudu nezatékalo.

Okresní soud v Mostě má 31 soudců, Okresní soud v Chomutově 35, v České Lípě 23, v Děčíně 28, v Teplicích 29, v Litoměřicích 18. Některé soudkyně jsou na mateřské.