Okresní soud v Mostě začal včera projednávat žalobu bývalého primáře chirurgického oddělení mostecké nemocnice Sáši Štembery na neplatnost výpovědi, kterou loni v únoru dostal od společnosti Krajská zdravotní. Ta vrchního chirurga propustila z práce za to, že v době protestní akce lékařů „Děkujeme, odcházíme!“ hovořil o budoucnosti svého oddělení a českého zdravotnictví s novinářem, což společnost zakazuje vnitřní směrnicí. Podle společnosti Štembera hrubě porušil pracovní kázeň. Lékař a jeho advokát Miloš Kodeš považují výpověď za neplatnou. Líčení s účastí čtyř svědků trvalo dvě hodiny. Soudce Jiří Zelenka si vzal na rozhodnutí čas a jednání odročil na 20. února. „Důkazů je hodně,“ vysvětlil.

Podle Kodeše nebyl Štembera se směrnicí svými nadřízenými řádně seznámen, jak to káže zákoník práce, a bavil se s novinářem v krizové době, kdy na chirurgii dalo výpověď 9 z 15 lékařů. Primář tehdy před reportérem MF Dnes prorokoval, že pokud většina lékařů odejde, oddělení se zavře. Na závěr rozhovoru k možnému odchodu českých lékařů do zahraniční varoval, že naše zdravotnictví se zhroutí a lidé bez dostatečné péče budou umírat. „To vyjádření bylo nevhodné a Krajskou zdravotní poškodilo,“ řekl u soudu svědek Jan Lami, náměstek pro řízení lidských zdrojů Krajské zdravotní. Podle právní zástupkyně Krajské zdravotní Jany Škorpíkové není možné, aby primář neznal směrnici o zákazu hovorů s novináři. „To je zarážející,“ prohlásila. „Měl právo se vyjádřit. To právo je dáno Ústavou,“ řekl Štemberův advokát.

Svědek Jiří Biolek, primář dětského oddělení a předseda odborů, naznačil, že Štembera prostě popsal novinám to, co by se stalo, kdyby většina lékařů odešla. „Byla by to katastrofa,“ uvedl Biolek.