Ministerstvo vnitra dalo ruce pryč od sporů v rozpolceném hnutí Severočeši.cz, které sídlí v Mostě na dvou místech. Dvojvládí spojené s vylučováním a odvoláváním lidí si má hnutí vyřešit samo. Začne právní bitva.

„Může to rozhodnout jedině soud,“ sdělil v úterý Mosteckému deníku Luboš Pitín, předseda jedné ze dvou znesvářených frakcí.

Takzvaní pitínovci dokončují znění žaloby na neplatnost valné hromady hnutí, kterou měli jejich odpůrci, takzvaní schwarzovci. Pitínovci také požádají soud o předběžné opatření, aby se do rozsudku nehýbalo s majetkem hnutí a neuzavíraly smlouvy.

Rozkol, který míří k soudu, je pro hnutí velkou komplikací. Za pět měsíců jsou volby do zastupitelstev obcí. Pokud se soud protáhne, jak voliči poznají pravého Severočecha.cz? František Ryba, spoluzakladatel hnutí a jeho bývalý předseda v době jednoty, který podporuje pitínovce, připustil, že některé základní organizace v regionu vidí řešení v založení občanských sdružení, aby lidé z hnutí mohli bez obav kandidovat.

„My máme vše v pořádku,“ reagoval Bronislav Schwarz z druhé frakce Severočechů.cz, který je podle ministerského rejstříku jediným a registrovaným předsedou hnutí. Schwarz hovoří o jednom hnutí, které vede on, a soud vítá. Chce mu prokázat, že chybovali ti druzí. Dodal, že hnutí Severočeši.cz bude v komunálních volbách kandidovat.

Budou to zajímavé volby.

HNUTÍ ANO CHCE BÝT NA RADNICI V MOSTĚ

ANO chystá svou kandidátku pro Most. Má vytipované kandidáty, které prověřuje. „Pracujeme na tom,“ potvrdil krajský manažer ANO Jakub Komárek. ANO loni pomohlo Severočechům.cz dostat se do sněmovny. O jejich sporech ví. O případné nové spolupráci ještě nerozhodovalo.