Akce je jediná svého druhu na Mostecku a koná se pouze jednou za rok. Ve velkém sále kulturního domu představuje svou činnost a technické vybavení téměř třicet středních škol a učilišť z celého Ústeckého kraje.
Ukazují robota, kreslící stroj, mikrosvět, přípravu extravagantních účesů, nápojů a jídel i chemické pokusy.
„Veletrh má pomoci zejména žákům osmých a devátých tříd základních škol při výběru dalšího studia a volbě povolání,“ řekl Deníku ředitel úřadu práce Oldřich Malý, který veletrh zahájil.
Veletrh dnes pokračuje od osmi do 17 hodin, zítra ve 12 hodin skončí.
„Určitě to má smysl,“ hodnotil přehlídku škol Václav Blažek, který patřil s manželkou a dcerou k prvním návštěvníkům. Dcera si už školu vyhlédla předem, včera si společně přišli pro podrobné informace.

„Jsme tu dobrovolně. Baví nás to,“ řekl Deníku po výrobě „blesků“ ve zkumavce Jan Ondřej, student aplikované chemie z mezibořské Střední školy Educhem. Podle něj má chemie budoucnost. Po maturitě chce k chemickým hasičům. Pro svůj obor lákaly školáky desítky dalších středoškoláků a pedagogů z Mostu, Litvínova, Chomutova, Žatce, Teplic, Duchcova, Litoměřic, Rumburku a Ústí nad Labem.
Podle Malého akce tradičně začíná v neděli kvůli rodičům, kteří mají o víkendu více volného času. Dnes a zítra ráno přijedou na veletrh školní výpravy ze vzdálenějších obcí. Autobusovou přepravu sponzorsky zajistil místní dopravní podnik.
Cílem prezentační výstavy středních škol a učilišť je i zvýšení zájmu veřejnosti o vzdělávání a snížení počtu dětí, kteří se po základní škole zaevidují na úřadu práce. Ten registruje zhruba dvě stovky mladistvých bez práce.