Sociální služby obdrží chybějící peníze v říjnu. Dočká se i mostecký azylák
Ústecký kraj – Chybějící peníze na mzdy a provoz obdrží domovy pro seniory, azylové domy, stacionáře či pečovatelské služby už začátkem října. Krajští zastupitelé schválili rozdělení 75,7 milionů korun, které Ústeckému kraji na dofinancování sociálních služeb ohrožených zánikem poslal stát. Dalších zhruba pět milionů dal kraj ze své rezervy a vratek některých dotací.
„Peníze přerozdělujeme tak, abychom sociální služby v rámci základní sítě udrželi v chodu," řekl krajský radní pro sociální oblast Martin Klika.
V první řadě se dostalo na 13 sociálních služeb, které byly do základní sítě zařazeny dodatečně. „Peníze obdrželi i všichni poskytovatelé, kteří v rámci prvního kola nebyli na výši požadavku," dodala Petra Lafková, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu.
Největší částku dostane azylový dům pro ženy v Mostě a Litoměřicích nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením v Kadani, Liběšicích a Skalici na Litoměřicku, Brtnících na Děčínsku či v ústeckých Všebořicích. Dotaci pro denní stacionář a pečovatelskou službu krajští zastupitelé schválili i pro Podřipskou nemocnici v Roudnici nad Labem.
Peníze by poskytovatelé měli obdržet začátkem října. Pro řadu z nich přichází v nejvyšší čas. „Pokud dorazí podle harmonogramu, chod našeho zařízení by neměl být ohrožen. Peníze nám pomohou dofinancovat všechno, co jsme letos potřebovali, minimálně platy našich zaměstnanců a provoz až do konce roku," řekl Aleš Gabrysz, ředitel Diakonie Českobratrské církve evangelické v Krabčicích. Ta se v domově pro seniory a domově se zvláštním režimem stará o 114 lidí. Od kraje nyní dostane 1,8 milionu korun, které jí chyběly.
Program na příští rok
Na zasedání zastupitelé také schválili nový dotační program na podporu sociálních služeb v roce 2016. Jeho prioritou je podpora terénních, ambulantních a specifických služeb. Pobytové služby budou naopak nejvíc kráceny. „Pořád zastáváme názor, že lidé, pokud to jde, by měli zůstávat ve svém přirozeném prostředí a využívat terénních služeb," připomněla Petra Lafková.
Oproti letošku bude dotační program obsahovat jednu změnu, aby byl v souladu s rozhodnutím Evropské komise. „Výpočet přidělené dotace pro poskytovatele bude formou vyrovnávací platby. Jednoduše řečeno, od nákladů odečteme výnosy a vyjde vyrovnání, které bychom měli poskytnout ve formě dotace," vysvětlila Lafková.
Ústecký kraj pro příští rok na sociální služby požádal o 1,3 miliardy korun. Výše konečné dotace od ministerstva práce a sociálních věcí ale závisí na schválení státního rozpočtu. „Nepředpokládáme, že bychom obdrželi celou částku. Tím, že dostaneme míň, budeme muset opět použít redukční koeficienty a služby stejného charakteru krátit stejným procentem," dodala vedoucí odboru.
Kraje od letoška poprvé rozdělují podporu, kterou dosud organizacím dávalo přímo ministerstvo. Zatímco všechny organizace v kraji požadovaly v souhrnu dvě miliardy korun, Ústecký kraj měl k dispozici jen 736 milionů, po dofinancování 811 milionů.