Lídr kandidátky sociální demokracie to zjistil až zhruba půl hodiny před začátkem jednání. A to jen díky tomu, že sám zavolal Bendovi. Ten lídrovi kandidátky tvrdil, že se o přeložení z Ústí do Teplic věděl už od dopoledne.

„Mě o tom ale nikdo neinformoval. Celý den jsem přitom na telefonu. Je to nečistá špinavá hra,“ řekl Foldyna. O přeložení zasedání nevěděla ani ústecká poslankyně ČSSD Marcela Mertinová. Do krajské metropole přitom přijela jen kvůli tomuto jednání. Nedočkalo se ani několik Foldynových příznivců, kteří ho před sídlem ústecké ČSSD podpořili transparenty.

Lídr kandidátky nebyl ze zasedání vyšachován poprvé. Už minulý týden nebyl informován o schůzce vyjednávacího týmu s komunisty. A až od novinářů se dozvěděl o nedělním jednání s ODS.

„Myslel jsem si, že sociální demokracie bude po volbách oslavovat. Někteří lidé však ze mě chtějí udělat idiota,“ podotkl Foldyna.
Na dotaz, proč opět o schůzce, tentokrát s ODS, lídr kandidátky sociální demokracie nebyl informován, Benda odpověděl: „Nebyla to oficiální schůzka. Nehovořili jsme tam jenom o politice, ale i o spoustě jiných věcí. Diskutovali jsme i o možném politickém uspořádání a hovořili jsme o všech možných variantách.“

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek v pondělí na tiskové konvenci v Teplicích řekl, že by ČSSD preferovala vytvoření středolevicové koalice.
„V tomto kraji bohužel žádná taková možnost prakticky není. Nejsou tady ani Zelení ani lidovci. O Severočeších.cz se těžko dá říci, že je to středový subjekt,“ uvedl Paroubek.

Koalici s ODS považuje předseda sociální demokracie v jednotlivých regionech za krajní řešení.

„Vylučujeme velkou koalici s občanskou demokratickou stranou,“ potvrdil Benda. Jakoukoli jinou spolupráci s ODS však špičky ČSSD neodmítly.
Sociální demokraté chtějí vyjednat takzvanou duhovou koalici. Což znamená, že by v krajské radě měly mít zastoupení všechny politické strany. Tuto variantu předseda komunistů Oldřich Bubeníček navrhoval již na začátku jednání. Naopak krajský předseda ODS Jiří Šulc v pátek kategoricky odmítl účast občanských demokratů v radě s komunisty, nebo hnutím Severočeši.cz.