„V tuto chvíli se sochy vyrábějí. Ta první, sedící, by měla být vyrobena a umístěna ke konci května,“ sdělil Deníku ředitel marketingu a komunikace Centralu Martin Malý. V plánu je slavnostní odhalení ve spolupráci s radnicí. Sochy budou u nově zrekonstruovaného vchodu z ulice Radniční.

Sedící figura bude připomínat relaxujícího člověka v nadživotní velikosti. „Teď tu velkou sochu dodělávám. Vypadá to na pětimetrovou sedící figuru, která bude odpočívat u kavárny. Bude to hodně podobné jako na vizualizaci," sdělil Deníku sochař při telefonickém rozhovoru, při kterém byl podle svých slov ve výšce čtyř metrů a právě modeloval hlavu. Figuru pro Central vytváří v jednom průmyslovém areálu v Chomutově. Druhou sochu začne dělat po instalaci první a chce ji dokončit v létě. Bude to opět figura, ale tentokrát stojící a vysoká asi čtyři metry.

Truck trial, závodní kolosy v akci.
Terén pískovny v Braňanech prověří o víkendu posádky těžkých aut

Sochy složené z kovových krychlí a kvádrů budou průhledné a jsou navržené přímo pro prostor před Centralem, kam mají co nejpřirozeněji zapadnout. Figury budou červené, aby na pozadí obchodního domu vynikly a byly lépe čitelné pro lidi. Kdyby byly rezavé, tak by podle umělce nebyly tak působivé a výrazné. „Červená si krásně hraje se světlem a stínem a na tom je moje sochařina hodně založena," sdělil sochař. Volba materiálu podle něj souvisela s okolní architekturou, která má kov v konstrukcích.

Central prochází od roku 2020 postupnou rekonstrukcí. Nyní se dokončují vstupy a proměnou projdou i fasády a ochozy, které budou lemovány zelení a lavičkami.

MgA. Jakub Flejšar
Narodil se v roce 1980 v Praze. Vystudoval pražskou UMPRUM. Je známý jako tvůrce figur připomínající lidské postavy v různých polohách, které jsou součástí veřejného prostoru měst či krajiny. Nyní má výstavu s názvem "Čas není, já jsem" v Galerii R2020 v Českých Budějovicích. Kromě umění se věnuje sportu. Je trenérem v týmu českých snowboardcrossových závodníků.