Obec Obrnice, která má v tuto chvíli sochu na svém území, podala žádost o zrestaurování sousoší. Oboum kamenům světcům se tak blízká na lepší časy. Restaurátorské práce by měly proběhnout v nejbližšších týdnech. Vzhledem k tomu, že o vlastnictví sochy se již zabývá soud může mít dokončení oprav sousoší velmi zajímavou dohru. Obce Obrnice totiž podala žalobu o vlastnictví na obci Horní Jiřetín , která tuto sochu požaduje zpět.
„V první polovině 80 let se obec Horní Jiřetín stala nástupnickou obcí po obci Dolní Jiřetín, tudíž i vlastníkem katastrálního území a movitého i nemovitého majetku. Do tohoto majetku patří již i zmiňovaná památka, “řekl Deníku místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.
Je zatím otázkou, co se stane , pokud obec Horní Jiřetín soudní spor vyhraje. Budou muset totiž peníze, které Obrnice vynaloží na opravu sousoší , nějakým způsobem vrátit zpět.
„Dnes dopoledne jsem podepsal smlouvu o zahájení zrestaurování sousoší. Práce by měly začít do konce měsíce října. O financování opravy soch se rozhodlo na posledním zasedání zastupitelstva obce, “sdělil starosta města Obrnice Stanislav Zaspal.
Obrničtí vyhradili na zrestaurování sochy bezmála 180 tisíc koruna a oprava sochy bude podle restaurátorů trvat nejméně pět týdnů.