Před pár lety tam fanoušci mobilní herní aplikace Pokémon Go hromadně chytali virtuální animované postavičky. Teď kolem platanů, pítka, laviček a barokní sochy svatého Prokopa občas někdo projde, když jde z pošty do Centralu, ale většinu času zůstává 2. náměstí v Mostě liduprázdné. Tento nepříznivý stav, který navíc umocňuje opuštěnost zavřeného kulturního domu Repre, se má alespoň na pár hodin týdně změnit. V sobotu 26. března ráno začnou na 2. náměstí pravidelné sobotní Pěstitelské trhy, které byly loni mimořádně v sousedním Radničním parku, kde tehdy nahradily zrušený tradiční trh na soukromé tržnici u Kosmosu.

„Pěstitelské trhy na 2. náměstí se budou konat každou sobotu. Zájemci tam budou moci zakoupit sadbu, později pak výpěstky zeleniny a ovoce,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová.

Na 2. náměstí je celkem dvacet prodejních míst pro příležitostný a farmářský sortiment. Prodej povoluje novela městského tržní řád z února 2022. U malého náměstí, které je ohraničené budovami Repre, finančního úřadu a hotelem Cascade s přízemními obchůdky, je dostatek parkovacích míst.

Ilustrační fotografie
Podezřelá dvojice chtěla na burze prodat textil z kontejneru pro chudé

„Trh to tady v sobotu alespoň na chvilku oživí. Mně bude stačit už jen to, že nějaké lidi uvidím, protože jinak tu není nikdo. Centrum města je třeba oživovat dál,“ řekla majitelka prodejny s oděvy Monika Kalinová, která sobotní trhy uvidí přes výlohu se šaty.

Nevýhodou této části centra je, že Repre, které náměstí dominuje, nefunguje a v okolí nejsou žádná podloubí či korzovací místa jako ve starém Mostě. Druhé náměstí je proto hlavně o víkendech zcela pusté. „Oživují se místa za městem, kam se lidé stahují,“ řekla jedna z Mostečanek, která prázdným 2. náměstím procházela. Sobotní trhy chce občas navštívit, láká ji prý lepší parkování a docela hezké prostředí. „Dřív jsem chodívala na trhy ke Kosmosu, protože jsem to měla blízko a cestou do práce si nakoupila. Ale v Radničním parku jsem byla na trhu jen párkrát, protože to už bylo pro mě z ruky,“ dodala.

Od soboty 26. března bude mít Most celkem tři pravidelné trhy. Kromě pěstitelského také sobotní bleší za „Neprakťákem“ a úterní centrální poblíž Prioru.

Mostečtí policisté měřili během Speed Marathonu rychlost v ulici Slovenského národního povstání před tamní základní školou.
Speed Marathon: Šoféři nohu z plynu nedali, policie rozdávala pokuty

„Současná ekonomická situace trhovcům moc nepřeje. Mají víc starostí, protože jim rostou náklady na provoz živnosti, ale lidé přitom nemají náladu utrácet. Trhovci se s tím musí zkrátka nějak vyrovnat, a já jen doufám, že také nebudou zdražovat,“ uvedl pořadatel úterního trhu František Flasch. Podle něj však trhy mají i jinou, než ekonomickou funkci. „Lidé na trhu zapomenou na své běžné starosti, protože se potkávají a hovoří o všem možném. Trh tak zůstává téměř společenskou událostí,“ řekl Flasch, kterému lidé volali i v zimě, kdy úterní trh nebyl, a ptali se, kdy už bude.

Úterní trh opět potrvá až do Vánoc. Zatím na něm převažuje spotřební sortiment, ale postupně se bude doplňovat o sazenice, ovoce a zeleninu. „Pro nás je to spíš příležitost se tu vidět a popovídat si,“ shodli se 75letá Jaroslava a 70letá Zdeňka z Mostu. Jaroslava chce chodit i na sobotní trhy na 2. náměstí. „Podle toho, co tam budou prodávat, hlavně zeleninu, protože tu nechci od překupníků. Ale musí to tam někdo garantovat“ vysvětlila.

Hněvín v Mostě
Hrad Hněvín se zahalí do tmy, Most se v sobotu připojí k Hodině Země

Na týdenním trhu na 2. náměstí ve starém Mostě lidé před zbouráním města nakupovali ovoce, zeleninu, drůbež, králíky, vejce a potřeby pro domácnost, třeba vařečky a zboží, které bylo k dostání i v kamenných obchodech. Trh tam fungoval do roku 1974, kdy se v novém Mostě otevřela tržnice mezi obchodním střediskem Rozkvět a kinem Kosmos. Po privatizaci tržnice v 90. letech soukromí majitelé sobotní trh udržovali, ale v době koronakrize vyhradili hlavní plochu pro výnosnější hlídané parkování.